Federata etruske e 12 qyteteve

Nga Fahri Xharra - (We keep on believing the teaching that the Greeks and above all the Romans are the peoples to whom the Western world owes its origins. All of this is considerably exaggerated and based on historical falsehoods.(Prof. Graziano Baccolini)

“Ne vazhdimisht i besojmë dhe jemi duke i besuar asaj që shkruhet se Grekët dhe Romakët janë popujt nga të cilët Perëndimi e ka origjinën. E gjithë kjo është e tepruar dhe e bazuar në falsifikime historike ( Prof. Graziano Baccolini ). Pra, nuk është e vërtetë.

Kësaj radhe do i kapim në gojë ato shënime historike për të cilat bota është shumë e interesuar dhe se jemi rishtas duke filluar të nxëmë fshehtësinë e origjinës dhe gjuhën e një populli e cila ishte ndryshe nga nga çdo tjetër. Pra, pak nga pak është duke filluar të kuptuarit e një bote pra botës së lashtë Etruske. Bota e civilizuar i detyrohet shumë civilizimit të harruar etrusk. (“Reflections on the Etruscan Civilization By Graziano Baccolini”)

Edhe unë si autori këtij shkrimi i referohem kryesisht punës së madhe të Prof Graziano Baccolonit i cili ndër të tjera e thotë: “ E vërteta etruske vazhdon të kuptohet drejt edhe pse ishte fshehur nga historianet e ndryshëm , dhe bota e ka ngritur interesimin e saj në Etruskologji duke i parë dhe duke i duke demantuar falsifikimet e mëdha të asaj epoke.

Shikoni “In the past centuries the powerful and unculturated Rome has falsified its own origins and has ignored the legacy of the defeated Etruscan civilization shkruan Prof Baccolini , pra “ Në shekujt e së kaluarës Roma e fuqishmedhe dhe e pa kulturuar e ka falsifikuar origjinën e vet dhe e ka injoruar civilizimin etrusk nga i kishte edhe rrënjët.

(Më vjen shumë keq që edhe shkenca shqiptare është shumë larg nga e vërteta historike e të kaluarës sonë, është shumë jo vetëm për keqardhje por duhet të jetë edhe i dënueshëm qëndrimi fëmijëror ndaj historisë dhe përbuzja e saj nga gjithkush dhe askush)

Legjenda e Federates se 12 qyteteve etruske apo e Ligës së qyteteve etruske i përshkruhet vëllezërve Lidias (të bijtë e mbretit të :ydias) Tarkunit dhe Tyrrenit (In Etruscan mythology, Tyrrhenus (in Greek: Τυρρηνός) was one of the founders of the Etruscan League of twelve cities, along with his brother Tarchon. Herodotus[1] describes him as the saviour of the Etruscans, because he led them from Lydia to Etruria; however this Lydian origin is to be debated as it contradicts cultural and linguistic evidence, as well as the view held by both the Etruscans themselves and by other Etrusco-Roman and Greek ancient sources [2][3][4]. His name was given to the Etruscan people by the Greeks. The Romans extended this use to the sea west of Etruria: the Tyrrhenian Sea. )

Interesant është që Tarkuni mbeti vetëm në emrin e qytetit Tarkna, kurse Tyrreni me Tyrrenet - Deti Tyrren apo emri alternative i Etruskëve. Besoj që veç e dini që etruskët janë lydianët e Azisë së Vogël .Edhepse nuk ka siguri të madhe se cialt qytete e formonin Federaten e qyteteve ,por si do qoftë besohes në këto : : Arretium (Arezzo), Caisra (Caere ose sot Cerveteri), Clevsin,(Clusium ose Chiusi), Curtun (modern Cortona, Perusna (Perugia), Pupluna (Populonia), Veii, Tarchna (Tarquinii ose sot Tarquinia-Corneto), Vetluna (Vetulonia), Felathri (Volaterrae ose sot Volterra), Velzna (Volsinii ose sot Bolsena), and Velch (Vulci or modern day Volci).

Liga ishte një konfederatë ekonomike dhe fetare, mirë e menaxhuar. Të gjitha shënimet për këto që po flasim janë gjetur në gurët e varrezave. Sipas Livyt , shteti nga 12 qytetet takohej një herë në vit në Fanum Voltumnae në Volsinii , ku zgjidhej lideri që do e udhëhiqte konfederatën./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Federata etruske e 12 qyteteve
Federata etruske e 12 qyteteve
https://1.bp.blogspot.com/-5PwI5i0X2Go/WpHYxaLqs7I/AAAAAAAATcQ/rne87dAu1Cs6sZ02g-KiVOSkNoPxdc_KgCLcBGAs/s640/Untitled.png
https://1.bp.blogspot.com/-5PwI5i0X2Go/WpHYxaLqs7I/AAAAAAAATcQ/rne87dAu1Cs6sZ02g-KiVOSkNoPxdc_KgCLcBGAs/s72-c/Untitled.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/federata-etruske-e-12-qyteteve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/federata-etruske-e-12-qyteteve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy