“Financial Times”: Në vitin 2025 bëhet zgjerimi i BE-së me 6 vende të Ballkanit

Sipas të përditshmes britanike “Financial Times” , përcaktohet viti 2025 si afat për zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe në 6 shkurt do të bëhet publike strategjia e zgjerimit me 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipërinë, Kosovën, Maqedoninë, Serbinë, Malin e Zi dhe Bosnjën.

Kjo fazë e re i jep fund politikës anti-zgjerim të shpallur në 2014-ën nga kreu i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, megjithëse shumë diplomatë evropianë e konsiderojnë vitin 2025 si afat motivues më tepër se realist – shkruan “Financial Times”.

Veç Serbisë dhe Malit të Zi, vendet e tjera si Shqipëria dhe Kosova ende nuk kanë nisur negociatat e anëtarësimit.

Perspektiva e anëtarësimit ka qenë një shtysë për vendet e Ballkanit, për të lënë pas konfliktet e viteve 1990, pavarësisht se është zbehur që pas krizës financiare të 2008-ës, por edhe nga procesi Brexit.

Nga ana tjetër, analistët thonë se kjo situatë po shfrytëzohet nga Rusia që e shfaq veten si një partner alternativ për vendet ballkanike.

E teksa vendet e Europës Qendrore, të anëtarësuara rishtazi janë pro zgjerimit, vende si Spanja kanë rezerva. Madridi kundërshton anëtarësimin e Kosovës si vend i pavarur nga Serbia, pasi mund të bëhet precedent për probleme me statusin e rajonit të Katalonjës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Financial Times”: Në vitin 2025 bëhet zgjerimi i BE-së me 6 vende të Ballkanit
“Financial Times”: Në vitin 2025 bëhet zgjerimi i BE-së me 6 vende të Ballkanit
Në vitin 2025 bëhet zgjerimi i BE-së me 6 vende të Ballkanit
https://1.bp.blogspot.com/-ot3Qmh2VnLU/WnQ-2TQtv1I/AAAAAAAARIU/nHRZXvzjcwIOTvs4hYl_slQ2ntB0pc3JwCLcBGAs/s640/ft-696x453.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ot3Qmh2VnLU/WnQ-2TQtv1I/AAAAAAAARIU/nHRZXvzjcwIOTvs4hYl_slQ2ntB0pc3JwCLcBGAs/s72-c/ft-696x453.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/financial-times-ne-vitin-2025-behet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/financial-times-ne-vitin-2025-behet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy