FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916

Këto janë disa foto të Tiranës, të bëra në vitet 1916-1917.

Fotot janë marrë nga Arkivi Qendror Austriak dhe janë publikuar fillimisht në rrjet nga Gerti Brojka.

Tirana (në të folmen tiranase: Tirona) ndodhet në qendër të Shqipërisë, rreth 35 km në lindje të Durrësit dhe rreth 40 km në veri-perëndim të Elbasanit, në një luginë e rrethuar nga Mali i Dajtit në lindje, kodrat e Kërrabës dhe Saukut në jug, kodrat e Vaqarrit dhe Yzberishtit në perëndim dhe ato të Kamzës në veri.

Për herë të parë emri i Tiranës përmendet në vitin 1418 në një dokument të Venedikut.

Tirana e shpalli pavarsinë në 26 nëntor 1912 dhe u shpall kryeqytet i përkohshëm i Shqipërisë në 9 shkurt 1920 nga Kongresi i Lushnjës.

Pjesëtarët e Këshillit Kombëtar hynë në qytet në 11 shkurt 1920.

Përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet i Shqipërsisë në vitin 1925 nga Asambleja Kushtetuese./ZgjohuShqiptar.info
KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916
FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916
FOTO: Kjo ishte Tirana në 1916
https://2.bp.blogspot.com/-lLJLV-mD6Qk/WoBtYZ0e9SI/AAAAAAAASZQ/tSsJhrBG94AwL8rAmeIy1KFob06GHUGqACLcBGAs/s640/tirana-8_1464170196-4303946-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-lLJLV-mD6Qk/WoBtYZ0e9SI/AAAAAAAASZQ/tSsJhrBG94AwL8rAmeIy1KFob06GHUGqACLcBGAs/s72-c/tirana-8_1464170196-4303946-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/foto-kjo-ishte-tirana-ne-1916.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/foto-kjo-ishte-tirana-ne-1916.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy