Gjermani Franck: Shqipëria, një provincë e fuqishme e Evropës, në vitin 1534!

Një tjetër dorëshkrim interesant ishte publikuar nga albanologu i ndjerë, Robert Elsie.

Dorëshkrimi i përket autorit Sebastian Franck, një humanist, teolog, gjeograf dhe publikues gjerman, që jetoi mes viteve 1499-1543.

Në vitin 1534 ai publikoi edhe një përshkrim për rajonin.

Më poshtë mund të lexoni se çfarë ka shkruar ai.

“Shqipëria, një provincë e fuqishme e Evropës

Njerëzit në Shqipëri lindin me flokë të bardha, sepse është një rajon i ftohtë që përballet me Azinë. Ky vend ka qenë të mëdhenj endacakë, që mund të sulmojnë dhe masakrojnë dema të egër dhe elefantë.

Këta njerëz kanë sy të shndritshëm me ngjyra, që mund të shohin më mirë natën sesa ditën.

Solinus ishte i mahnitur nga kjo.

Pjesë e saj janë qytete të famshme si Durrësi dhe Apollonia.

Gjuha e njerëzve nuk kuptohet as nga grekët dhe as nga sllavët.

Në lindje kanë detin dhe në perëndim është Iberia.

Është një rajon malor dhe banorët fillimisht ishin barinj.

Janë njerëz kaq të thjeshtë sa nuk e dinë se çfarë është paraja.

Ata nuk dinë të numërojnë mbi njëqind.

Ata mbeten të zënë mes tyre.

Nuk e njohin peshën dhe masat, madje as nuk dinë të jenë fermerë.

Janë të pajisur vetëm për luftë dhe adhurojnë diellin dhe hënën.

Ky vend ka gjarpërinj të mëdhenj, akrepa dhe merimanga vdekjeprurëse.

Strabo thotë se ata kanë 26 gjuhë.

Fillimisht u pushtuan nga persët, më pas nga maqedonasit, më pas nga romakët dhe tani janë të pushtuar nga turqit”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjermani Franck: Shqipëria, një provincë e fuqishme e Evropës, në vitin 1534!
Gjermani Franck: Shqipëria, një provincë e fuqishme e Evropës, në vitin 1534!
Gjermani Franck: Shqipëria, një provincë e fuqishme e Evropës, në vitin 1534!
https://2.bp.blogspot.com/-_M8cdwQj-lM/Wn4FIXO65XI/AAAAAAAASI0/IVhGf-5d4acCSta4aLa343p0IGcocwInACLcBGAs/s640/15192527_1735214600136823_3812167276121498563_n.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-_M8cdwQj-lM/Wn4FIXO65XI/AAAAAAAASI0/IVhGf-5d4acCSta4aLa343p0IGcocwInACLcBGAs/s72-c/15192527_1735214600136823_3812167276121498563_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gjermani-franck-shqiperia-nje-province.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gjermani-franck-shqiperia-nje-province.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy