“Gjuha e Shkipëtarëve”, përkthimi në shqip i albanologut gjerman ngjall debate(VIDEO)

“Nuk pashë që ndonjëri të kishte marrë guximin dhe të kishte përkthyer këtë libër. Ai ishte aty gjithë pluhur dhe u desha të kërkoj 30 vjet”

Libri “Gjuha e shqiptarëve” e albanologut gjerman Jozef Riter fon Ksilander i botuar në vitin 1835 prezantohet për hërë të parë në shqip në Akademinë e Shkencave në prezencën e përkthyesve Albert Gjoka dhe Frida Vokopola.

Gjoka: Në mënyrë specifike aty thuhet që gjuha shqipe është gjuhë që në sferën e saj zhvillohen të gjitha gjuhët e tjera si gjuha greke dhe ajo latine që vinë pas gjuhës shqipe.

Edhe pse me një rëndësi të veçantë për tezat pararendëse mbi origjinën e shqipes si gjuhë indo-europiane, ky përkthimi Ksilander ka ngjallur debat.

“Autorët thonë se ky është përthimi i parë i tyre dhe unë nuk dua ti shkurajoj në rrugën e mundimshme të përkthimit por mendoj se nuk duhet ta provonin dorën me një koloz të albanalogjisë gjermane siç është Jozef Riter fon Ksilander”.

“Ne mund tu ndihmojmë për punën tuaj të mëtejshme që të mos bëni gabime kaq të rënda”.

Jozef Riter fon Ksilander nuk erdhi kurrë në Shqipëri por ai ra në kontakt me gjuhën dhe kulturën shqiptrare që ndeshi në mbretërinë e Greqisë dhe për ti njohur më thellë u bazua në veprat e albanologëve Theodhor Kavalioti, Francesco Maria da Lecce, Vangjel Meksi.

Gjoka: Nuk diskutohet që gjuha shqipe është një nga gjuhët më të vjetra, Këtu nuk e kam thënë unë, e ka thënë dokumenti i Ksilanderit që ishte dokument i Akademisë së Shkencave suedeze nga 1835.

Përkthyesit kanë bërë një punë kërkimore në bibliotekat akademike në Europë, në Suedi dhe Austri ku teksti ruhej i plotë në bibliotekën e Vjenës.

Gjoka dhe Vokopola shpresojnë se do të ketë një botim tjetër të Ksilander ku reflektohen ndryshimet e gabimeve në përkthim.

oranews.tv/ZgjohuShqiptar.info


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Gjuha e Shkipëtarëve”, përkthimi në shqip i albanologut gjerman ngjall debate(VIDEO)
“Gjuha e Shkipëtarëve”, përkthimi në shqip i albanologut gjerman ngjall debate(VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-9gE3nyO1Y7Y/WpC0a_sFAoI/AAAAAAAACb0/1WK9eLVsWn8SLxPJJma_Ir8ZjUZ5yF8tQCLcBGAs/s640/999-640x474.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-9gE3nyO1Y7Y/WpC0a_sFAoI/AAAAAAAACb0/1WK9eLVsWn8SLxPJJma_Ir8ZjUZ5yF8tQCLcBGAs/s72-c/999-640x474.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gjuha-e-shkipetareve-perkthimi-ne-shqip.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gjuha-e-shkipetareve-perkthimi-ne-shqip.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy