“Gorna Makedonija” nuk pranohet nga faktori shqiptar

Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë, Nikos Kotzias dhe Nikolla Dimitrov ranë dakord të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të gjetur një zgjidhje të pranueshme për çështjen e emrit të Maqedonisë.

Orët e gjata të diskutimit që patën së bashku në selinë e tretë të OKB-së në Vjenë me të dërguarin personal të sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës Ndërkombëtare, Mattheë Nimetz u konsideruan si pozitive.

Megjithatë edhe pse thuhet se marrëveshja mbi emrin konsiderohet e përfunduar sipas dakordësisë për emrin “GornaMakedonija”, partitë shqiptare që mbështesin qeverinë e Zaev janë kundër këtij opsioni.

Emri i propozuar për përdorim në kushte të përkthyeshme nuk është i pranueshëm për shqiptarët.

“Ne kundërshtojmë propozimet për emra në gjuhën maqedonase, siç është rasti i” Gorna Makedonija” sepse ka një tendencë për ndikim sllav në miratimin e këtij emri”- tha Zijadin Sela, i cili në fund të vitit 2017 njoftoi tërheqjen nga koalicioni qeverisës.

Nga ana tjetër, Artan Grubi, përfaqësues i BDI, tha në fundjavë se emri duhet të pasqyrojë karakterin multietnik të vendit. “Maqedonia është vendi im dhe i mijëra shqiptarëve të tjerë. Ata nuk mund të përjashtohen nga ky proces jetik për të ardhmen tonë të përbashkët”

Edhe intelektualët e Forumit Shqiptar të Shkupit u kanë dërguar një letër institucioneve ndërkombëtare dhe ndërmjetësit Metju Nimic për të hedhur poshtë si të papranueshëm propozim “Gorna Makedonija” sepse ai përjashton shqiptarët, komuniteti i dytë më i madh në vend./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Gorna Makedonija” nuk pranohet nga faktori shqiptar
“Gorna Makedonija” nuk pranohet nga faktori shqiptar
“Gorna Makedonija” nuk pranohet nga faktori shqiptar
https://1.bp.blogspot.com/-PzHo9V4VIlQ/Woave53CRiI/AAAAAAAAS10/u7E7tEOaJUAJlPzVqQb_2DqswrVCxED7wCLcBGAs/s640/maqedoni.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-PzHo9V4VIlQ/Woave53CRiI/AAAAAAAAS10/u7E7tEOaJUAJlPzVqQb_2DqswrVCxED7wCLcBGAs/s72-c/maqedoni.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gorna-makedonija-nuk-pranohet-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/gorna-makedonija-nuk-pranohet-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy