Greqia nuk ndalet: Shqipëria të zhdukë nga harta dhe librat emrin “Çamëri”

Greqia kërkon heqjen nga hartat dhe tekstet shkollore në Shqipëri të termit Çamëri dhe çdo reference tjetër që Athina e cilëson me përmbajtje irredentiste. Kërkesa i është parashtruar palës shqiptare si një kusht i padiskutueshëm, në komisionin e përbashkët për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, në një letër përgjigje që i kthen deputetit të pavarur Haris Theoharis, i cili kishte kërkuar sqarime nëse në bisedimet mes Shqipërisë dhe Maqedonisë ishte shtruar çështja e termave nacionalistë në librat shkollorë të këtyre vendeve. Ky është dokumenti që mban datën 7 Shkurt dhe që vetë deputeti e ka ndarë me ndjekësit e tij në Tëitter. Kotzias shkruan se qeveria greke i ka bërë të qartë palës shqiptare se çdo gjë e papranueshme në përmbajtjen e teksteve duhet të hiqet sa më shpejt të jetë e mundur.

“Gjatë takimit të fundit të Komisionit të Përzier të Ekspertëve Greko-Shqiptar, pala greke ka këmbëngulur në fshirjen nga librat shkollorë të shprehjeve të papranueshme e fyese për unitetin e vendit tonë (Greqisë) si: ‘territoret shqiptare në Greqi’. Por edhe shprehjet dhe hartat në të cilat krahina gjeografike greke shfaqen me emërtimin “Çamëri”, të cilat demonstrojnë, fatkeqësisht, se shtetit shqiptar mbetet i bllokuar në retorike anakronike nacionaliste dhe me qëndrime irredentiste, të dëmshme dhe të rrezikshme në radhë të parë për vetë Shqipërinë”.

Në përgjigjen e tij Kotzias thotë se me insistimin Athinës pala shqiptare ra dakord takimi që takimi i radhës për çështjen e teksteve të mbahet në gjysmën e dytë të muajit shkurt në Athinë.

Në hartat greke, zona ku shtrihet territori i Çamërisë emërtohet me emrin e dy krahinave Thesprotisë dhe Etolo-Akarnanisë. Gjatë një debati televiziv në televizionin shtetëror grek, Kocias tha se çështja çame nuk ekziston dhe mohoi se ajo po diskutohej në negociatat me Shqipërinë, ndonëse Tirana kishte kerkuar vazhdimisht që ajo të diskutohej në bisedimet dypalëshe./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia nuk ndalet: Shqipëria të zhdukë nga harta dhe librat emrin “Çamëri”
Greqia nuk ndalet: Shqipëria të zhdukë nga harta dhe librat emrin “Çamëri”
https://2.bp.blogspot.com/-3G2JTvB7-10/WoTaa4XkbgI/AAAAAAAABws/OjbATLqnIp4LznpteULjtIwPWxEzyYTcACLcBGAs/s640/harta_camerise.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-3G2JTvB7-10/WoTaa4XkbgI/AAAAAAAABws/OjbATLqnIp4LznpteULjtIwPWxEzyYTcACLcBGAs/s72-c/harta_camerise.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/greqia-nuk-ndalet-shqiperia-te-zhduke.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/greqia-nuk-ndalet-shqiperia-te-zhduke.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy