Greqia: Turqia e inatosur pasi skemi më probleme me Shqipërinë, por s’do tu përgjigjemi paqësisht provokimeve

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka folur për incidentin e fundit pranë ishullit Imia, kur një anije ushtarake greke është përplasur nga një anije turke.

Ai ka deklaruar se nëse do të ndodhë përsëri një provokim i ngjashëm nga pala turke, Greqia nuk do të sillet më në mënyrë paqësore.

Duke folur në një intervistë për televizionin ALPHA, Kotzias ka thënë se kjo gjë nuk duhet të ndodhë më.

Kotzias ka shtuar se ishujt Imia janë greke dhe se Greqia nuk është as Siria dhe as Iraku, por një shtet me mbrojtje të zhvilluar, me sisteme moderne, me aleatë të mirë dhe me një diplomaci të lartë.

Turqia është nevrike në këto momente, pasi shikon se Athina po mbyll frontet e hapura që ka me fqinjët: Zona Ekonomike Ekskluzive me Shqipërinë, çështjen e emrit me Shkupin, ndërsa ajo nuk po shkon mirë në Siri, në Irak fronti është i hapur, me Armeninë kufijtë i ka të mbyllura, ndërsa edhe me Qipron sillet si kauboj për shkak se në Zona Ekonomike Ekskluzive të Qipros janë gjetur rezerva të mëdha gazi natyror”, tha Kotzias.(TemA)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia: Turqia e inatosur pasi skemi më probleme me Shqipërinë, por s’do tu përgjigjemi paqësisht provokimeve
Greqia: Turqia e inatosur pasi skemi më probleme me Shqipërinë, por s’do tu përgjigjemi paqësisht provokimeve
Greqia: Turqia e inatosur pasi skemi më probleme me Shqipërinë, por s’do tu përgjigjemi paqësisht provokimeve
https://4.bp.blogspot.com/-Tq8wcIHTuQo/Woha0K48ZhI/AAAAAAAAS78/gZwgzAHzjKABt2wCPxTGHioF7x9WJztNwCLcBGAs/s640/turqi-greqi-640x352.png
https://4.bp.blogspot.com/-Tq8wcIHTuQo/Woha0K48ZhI/AAAAAAAAS78/gZwgzAHzjKABt2wCPxTGHioF7x9WJztNwCLcBGAs/s72-c/turqi-greqi-640x352.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/greqia-turqia-e-inatosur-pasi-skemi-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/greqia-turqia-e-inatosur-pasi-skemi-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy