Guardian: Kosova është imazhi i shtetit të 51-të të Amerikës

Në prag të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, mediat e huaja i kanë kushtuar vëmendje rrugëtimit të Kosovës gjatë këtyre dhjetë vjetëve si shtet i pavarur.
E përditshmja britanike “The Guardian” në një artikull të publikuar ka shkruar për lidhjet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Përmes disa fotografive prestigjiozja britanike ka përmendur sheshet, rrugët dhe emrat që kanë vendosur kosovarët për nder të Amerikës.


“Në vitet ’90 presidenti i parë i Kosovës, Ibrahim Rugova, përfundonte konferencat e të premteve me fjalët: ‘Zoti e bekoftë Amerikën dhe miqtë tanë perëndimor’. Kjo frazë u ngulit në mendjen e shqiptarëve dhe u bë edhe më e fuqishme kur Bill Clintoni urdhëroi NATO-n që të bombardonte objektivat serbe gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999”, shkruan “The Guardian”, transmeton Koha.net.

Sot, “The Guardian” shkruan se, është e vështirë të gjesh gjurmë të luftës dhe se një gjeneratë tashmë është rritur në ambient paqe dhe stabilitet.
“Por emocioni pro-amerikan është ende prezent”, shkruan gazeta britanike.“Njëra prej rrugëve kryesore të Prishtinës quhet Bulevardi Bill Klinton, për presidentin amerikan. Një tjetër rrugë, shkollë dhe qendër sportive mbajnë emrin e ish-sekretares së Shtetit, Madeleine Albright”, shkruan ajo.

“Derisa nuk do të ketë ndryshime të mëdha të politikës amerikane për Kosovën, nuk ka asnjë arsye për të besuar se do të shuhet besnikëria e këtij territori për Amerikën. Yjet dhe vijat do të vazhdojnë valëviten në Prishtinë çdo 4 korrik”, shkruan në fund “The Guardian”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Guardian: Kosova është imazhi i shtetit të 51-të të Amerikës
Guardian: Kosova është imazhi i shtetit të 51-të të Amerikës
https://3.bp.blogspot.com/-IgoeezPqXYY/WodrimvITOI/AAAAAAAAB9o/jBdlP7JuMbctWmGXWR0QT9YXJ0zGoIRtQCLcBGAs/s640/auto_Golfdyshi1518792191.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-IgoeezPqXYY/WodrimvITOI/AAAAAAAAB9o/jBdlP7JuMbctWmGXWR0QT9YXJ0zGoIRtQCLcBGAs/s72-c/auto_Golfdyshi1518792191.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/guardian-kosova-eshte-imazhi-i-shtetit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/guardian-kosova-eshte-imazhi-i-shtetit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy