Hahn: BE nuk do të pranojë vende që kanë probleme me fqinjët

Komisioneri për Zgjerim në BE, Johannes Hahn deklaron se Bashkimi Europian nuk do të pranojë asnjë vend që ka probleme me fqinjët. Vendet e Ballkanit janë pjesë e BE tha Hahn, por duhet ende punë. Ai theksoi se vendet e rajonit duhet me urgjencë të plotësojnë kriteret kyçe.

“Dera e BE mbetet e hapur dhe do të jetë e hapur. Është një perspektivë që shkon deri në 2025. 6 partnerët tanë në rajon janë pjesë e Europës si gjeografikisht edhe emocionalisht. Procesi i integrimit nuk mund të jetë i kompletuar pa ta.

Kriza e emigrantëve tregoi qartë se kufijtë nuk ekzistojnë kur përballemi me sfida. BE e ka përsëritur këtë perspektivë europiane, por është një tjetër hap strategjik përpara.

Është një investim gjeostrategjik në Europë, ne nuk duhet të lëmë vakum në dyer tona. Kjo është një perspektivë e përbashkët.

“Nuk ka dreka falas” për vendet e Ballkanit, duhet të jenë të dedikuar vendet e Ballkanit, duhet të jenë të përgatitur si në aspektin teknik, ashtu edhe për të qenë në një linjë me vlerat europiane. Kjo nuk është një ftesë që vendet ballkanike të heqin dorë në plotësimin e reformave.

Ky proces do të varet nga progresi personal i çdo vendi që synon të anëtarësohet. Ballkani duhet urgjentisht të plotësojë prioritet kyçe, sundimin e ligjit, luftën kundër krimit të organizuar, reformat ekonomike.

Të gjitha çështjet bilaterale duhet të zgjidhen në mënyrë bindëse që të vazhdojnë bisedimet. BE nuk do të pranojë vende me konflikte me fqinjët.

Unioni edhe vetë duhet ta përmirësojë idenë e mbështetjes për zgjerim.

Të gjitha vendet e Ballkanit mund të lëvizin në rrugë e tyre drejt BE brenda 2025. Mali i Zi dhe Serbia janë udhëheqësit nëse mund ti quajmë kështu. Por mund të mbeten prapa 4 vendeve të tjera nëse nuk japin rezultate.

Axhenda 2025 nuk është një target i caktuar, nuk është një datë detyruese. Ajo është skenari më i mirë i mundshëm. Pavarësisht se kemi caktuar një afat kjo nuk do të thotë që do të anëtarësoheni automatikisht, kjo varet nga meritat personale”, deklaroi Hahn./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Hahn: BE nuk do të pranojë vende që kanë probleme me fqinjët
Hahn: BE nuk do të pranojë vende që kanë probleme me fqinjët
https://2.bp.blogspot.com/-Qku2ES6rWnY/Wnq0J2fGbmI/AAAAAAAARxE/KYoDK31j9ts6aT8PDx1mg7zyYFxdYs-xgCLcBGAs/s640/19031867_303-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Qku2ES6rWnY/Wnq0J2fGbmI/AAAAAAAARxE/KYoDK31j9ts6aT8PDx1mg7zyYFxdYs-xgCLcBGAs/s72-c/19031867_303-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/hahn-be-nuk-do-te-pranoje-vende-qe-kane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/hahn-be-nuk-do-te-pranoje-vende-qe-kane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy