Harta e Evropës sipas veprave kryesore të artit për çdo shtet. Ja me kë përfaqësohet Shqipëria

Ja me kë përfaqësohet Shqipëria

Një përdorues i rrjetit social Reddit, “Halfabluesky”, është zbavitur duke e bërë hartën e Evropës duke i caktuar çdo shteti veprën e tij më të rëndësishme. Mundet që jo të gjithë të jenë në një mendje me autorin, por ideja e tij ka korrur tejet sukses, duke tërhequr mijëra përdorues, të cilët i kanë hyrë të gjithë garës në përpjekje për të dalluar secilën vepër.

Duke nisur nga Perëndimi, gjetja duket më e lehtë sepse veprat e zgjedhura janë tepër të njohura. Portugallia ka "O Fado" të José Malhoa, Spanja "Guernica"-n e  Pablo Picasso, Italia natyrisht me “Xhiakondën” e Leonardo da Vinci-t.

Duke shkuar në drejtim të veriut mund të dallohet: "Impresioni, lindja e diellit" e Claude Monet, në Holandë "Vajza me vëthin prej perle" e Jan Vermeer, në Austri "Puthja" e Klimt. Ende më në veri, në Gjermani, është "Rruga mbi detin e mjegullt”" e Caspar David Friedrichnei dhe në vendet skandinave, në Norvegji është "Ulërima" e Mynçit.

Në vendjet e Lindjes detyra është më e vështirë: Në Hungari gjejmë “peshkatarin e vjetër” të Tivadar Csontváry Kosztka, "Karrocën me qerre" për Rumaninë, të piktorit Nicolae Grigorescu dhe në Rusi "Vjeshta e artë” e Isaak Levitan.

Ndërsa Shqipëria duket se përfaqësohet me "Shën Mërinë" e Onufrit./shqiptarja.com/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Harta e Evropës sipas veprave kryesore të artit për çdo shtet. Ja me kë përfaqësohet Shqipëria
Harta e Evropës sipas veprave kryesore të artit për çdo shtet. Ja me kë përfaqësohet Shqipëria
Harta e Evropës sipas veprave kryesore të artit për çdo shtet, Ja me kë përfaqësohet Shqipëria
https://1.bp.blogspot.com/-6JVA6u5lepo/WoBbsmHiVUI/AAAAAAAASXQ/8p6yhD3l2K42jysSj3nW-2Q_kSQ0k0VvgCLcBGAs/s640/324376_m.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6JVA6u5lepo/WoBbsmHiVUI/AAAAAAAASXQ/8p6yhD3l2K42jysSj3nW-2Q_kSQ0k0VvgCLcBGAs/s72-c/324376_m.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/harta-e-evropes-sipas-veprave-kryesore.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/harta-e-evropes-sipas-veprave-kryesore.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy