Idrizi i përgjigjet presidentit grek: S’je plak i rrjedhur dhe arrogant, por irredentist. Ja ç’kërkojnë çamët sot

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi, përpara Ambasadës Greke në Tiranë, teksa po protestohet kundër marrëveshjes Shqipëri-Greqi në lidhje me emrin “Çamëri”, gjatë fjalës së tij iu përgjigj prerë deklaratave të pak kohëve më parë të presidentit grek, i cili gjatë një vizite në Shtabin e Forcave Ajrore në Larisa, e cilësoi çështjen çame si “pjesë të mizorive naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

“Na ka quajtur kolaboracionistë? E kemi dëgjuar është çështje moshe thonë disa, ka rrjedhur. Por ai është më shumë se plak i rrjedhur dhe arrogant. Ja ku e keni (tregon një foto) nuk është i rrjedhur, por irredentist”, tha Idrizi.

Në vijim, duke iu drejtuar kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras, Idrizi tha se çamët nuk kërkojnë ndryshim kufijsh, por ndjesë, që të mund të falin e dy popujt të jetojnë si miq.

“I bëjmë thirrje popullit grek edhe kryeministrit të Greqisë. Ne nuk kërkojmë shpatë të ndryshojmë kufijtë, por ndjesë që të kemi mundësi të falim që dy popujt të jetojnë si dy popuj miq, se ndryshe ne do të jemi për ta kompleksi i Makbethit”, shtoi ai.

Gjithashtu Idrizi sqaroi me detaje pretendimet e vetme që kanë çamët sot:
“1-Falje të madhe dhe publike për paraardhësit tanë që nuk u vranë në luftë, por në shtëpitë e tyre.
2-Kërkojmë të kthehemi në vatrat tona. Ne nuk kërkojmë prona, ne kërkojmë Atdheun dhe Atdheu ynë është Çamëria.
3-Shqiptarët që jetojnë atje, arvanitasit të shpallen minoritet etnik shqiptar në vatrat e tyre.
4-Nuk kërkojnë ndryshim kufijsh, por falje dhe ndjesë.”/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Idrizi i përgjigjet presidentit grek: S’je plak i rrjedhur dhe arrogant, por irredentist. Ja ç’kërkojnë çamët sot
Idrizi i përgjigjet presidentit grek: S’je plak i rrjedhur dhe arrogant, por irredentist. Ja ç’kërkojnë çamët sot
https://2.bp.blogspot.com/-fTo_8HsG76Q/WpIJ4JfdGdI/AAAAAAAACh4/kJvroXQYm9414Az1OVwdUoagiO2JBzXnACLcBGAs/s640/dw-696x380-640x349.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-fTo_8HsG76Q/WpIJ4JfdGdI/AAAAAAAACh4/kJvroXQYm9414Az1OVwdUoagiO2JBzXnACLcBGAs/s72-c/dw-696x380-640x349.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/idrizi-i-pergjigjet-presidentit-grek.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/idrizi-i-pergjigjet-presidentit-grek.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy