Idrizi: Kemi ecur sipas agjendës greke

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ka këmbëngulur se Shqipëria deri tani ka ecur sipas axhendës greke. Këtë deklaratë ai e ka dhënë teksa ka qënë i ftuar në studion e “Ora News”, me gazetaren Ilva Tare. Për Idrizin, është më e rëndësishme për Shqipërinë kufiri tokësor sesa detar. Ai ka tumbetuar faktin se deri më sot ne kemi ecur sipas axhendës së shtetit grek, edhe kërkesa për kufijtë detarë është një kërkesë e Athinës zyrtare.

“Sot nuk po flitet për marrëveshjen e kufijve tokësorë. Është më e rëndësishme për Shqipërinë, sesa e kufijve detarë. Deri më sot ne kemi ecur sipas axhendës së shtetit grek, edhe kërkesa për kufijtë detarë është një kërkesë e Athinës zyrtare. Nevoja e Shqipërisë ka qenë që ta fillonte nga kufiri tokësor. Ne kemi një ligj lufte, kemi një vend që nuk e njeh traktatin e Firences, pra ne i kemi kufijte me deklarim të ndërkombëtarëve.

Masakra e Peshkëpisë në 1996, ku bandat greke hynë në postën ushtarake shqiptare dhe nëse do të shikoni gjyqin që u bë në Athinë, thoni jo, ne nuk e dimë që kjo postë ka qenë në territorin e Shqipërisë, por ndoshta në territorin e Greqisë. Realisht deri më sot ne kemi avancuar me axhendën e palës greke. Kjo axhendë është vendosur që nga Micotaqis në 1996 dhe axhenda greke sot pothuajse është e mbyllur.

Me këtë ça kam parasysh? U bë ligji për toponimet, u bë ligji për minoritetet kur për herë të parë e nxorën Shqipërinë me 9 minoritete, po zgjerohen zonat minoritare”./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Idrizi: Kemi ecur sipas agjendës greke
Idrizi: Kemi ecur sipas agjendës greke
https://3.bp.blogspot.com/-VqHf6ewWW8M/Wo9VADR0IYI/AAAAAAAACWs/qsm31meT8BUv42WSCTEfl1FvaswTFRFyACLcBGAs/s640/shpetim_idrizi-696x397.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-VqHf6ewWW8M/Wo9VADR0IYI/AAAAAAAACWs/qsm31meT8BUv42WSCTEfl1FvaswTFRFyACLcBGAs/s72-c/shpetim_idrizi-696x397.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/idrizi-kemi-ecur-sipas-agjendes-greke.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/idrizi-kemi-ecur-sipas-agjendes-greke.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy