Importet e Serbisë përmbytin tregun e Kosovës

Kosova vazhdon të mbetet e varur nga importet e Serbisë. Bazuar në të dhënat zyrtare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, mësohet se deficiti tregtar për muajin dhjetor në fundvitin 2017 u rrit për 8.5 për qind në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2016.

Të dhënat flasin se eksporti i mallrave në muajin dhjetor 2017 kishte vlerën 29. 4 milionë euro, ndërkaq importi 297,3 milionë euro. Kësisoj, raporti eksport/import është 1 me 10.

Eksperti i ekonomisë, Lulzim Beqiri tha për “Kosova Sot”, se Republika e Kosovës është importuese e shumicës se produkteve që konsumon, dhe kjo është tepër shqetësuese.

“Shpeshherë kemi hasur në medie të shkruara dhe elektronike për problemet me produkte të importit sidomos nga Serbia që, sipas shumë hulumtimeve, janë edhe kancerogjene dhe kompanitë serbe kanë edhe linja të veçantë prodhimi për Kosovë pa kurrfarë standardi”, u shpreh ai.

Beqiri shtoi se të dhënat nga Tregtia e Jashtme në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 8.5 për qind në muajin dhjetor 2017, në raport me periudhën e njëjtë të vitit 2016, gjegjësisht në vlerë prej 267,8 milionë eurosh, krahasuar me deficitin prej 246,9 milionë eurosh në vitin 2016./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Importet e Serbisë përmbytin tregun e Kosovës
Importet e Serbisë përmbytin tregun e Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-V3Obue4edb0/WnpQvjDYGEI/AAAAAAAABFk/gsokQfT01EAMcSYGcMNEgg6lCuncSOuWwCLcBGAs/s640/Kamioni-780x439-420x236.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-V3Obue4edb0/WnpQvjDYGEI/AAAAAAAABFk/gsokQfT01EAMcSYGcMNEgg6lCuncSOuWwCLcBGAs/s72-c/Kamioni-780x439-420x236.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/importet-e-serbise-permbytin-tregun-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/importet-e-serbise-permbytin-tregun-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy