Intervista/ Izet Haxhia: Dua të përballem me Berishën në gjyq, nxjërrësin në pritë të Hajdarit

Intervista ekskluzive me Izet Haxhinë në REPORT TV

Zoti Haxhia si e prini këtë vendim?

Ekstradimi është kërkuar që në 2006. Pas një maratone të gjatë, sot me anë të avokatit m’u komunikua vendimi, që gjykata e lartë ka marrë vendimin për lejimin e ekstradimit. Është një periudhë që qeveria shqiptare është e interesuar për kapjen e ‘peshqve’ të mëdhenj. Kthimi im është në favor të kësaj propagande, pasi po mundohen që t’i paraqesim publikut, që arritëm ekstradimin tim në Shqipëri. Unë nuk i kam ikur asnjëherë drejtësisë, edhe pse kam mundësi që t’i shpëtoj këtij ekstradimi. Do kthehem dhe do të jem në dispozicion të drejtësisë shqiptare për të gjitha akuzat.

Jeni gati të bashkëpunoni dhe për cilat çështje?

Kjo gjë varet nga drejtësia shqiptare, jam gati për përballje me të gjitha akuzat që janë bërë dhe atyre që mua më kanë dhënë dënimin. Jam i hapur për cdo gjë që të përgjigjem para drejtësisë, pa kërkuar asnjë lloj mbrojtje.

Asnjëherë nuk e keni pranuar akuzën për vrasjen e Hajdarit, cilin akuzoni?

Kjo histori e ‘Hajdarit’, të vërtetët që qëndrojnë pas vrasjes nuk kanë dalë akoma. Janë të ngatërruar shumë segmente, që nga grupi i ‘Rognerit’ dhe deri te nxjerrësi i tij në pritë, Sali Berisha. Dua të ballafaqohem me këta persona.

Jeni gati të dëshmoni?

Po, dhe çështja duhet të rihapet, pasi jam gjykuar në mungesë. Ia kam pas kërkuar qeverisë shqiptare, kur ka qenë ministër Ilir Rusmalji. Kam kërkuar ekstradimin me kusht që cështja të rihapet dhe qeveria shqiptare e pranon në bazë të konventave ndërkombëtare. Është e dhënë me firmë nga Ilir Rusmalj.

Pse deklaroni se pas vrasjes qëndron Berisha?

Berisha, pasi nga zyra e tij doli Azem Hajdari. Kjo është e vërtetuar me dëshmitarë…

Cfarë qëllimi do të kishte Berisha të eliminonte Hajdarin?

Qëllimet nuk di askush, por ka qenë armiku i tij kryesor në PD. I ka interesuar Berishës i vdekur. Për 8 vite në opozitë Berisha deklaroi se do e rihapte dosjen, por edhe pse drejtësia ndodhej në duart e tij, ai nuk bëri asgjë, pasi kjo cështje është dëshmia më e qartë, si dy krahët kanë bashkëpunuar për dënimin tim 20-vjeçar me lojëra politike, me ‘peshqit’ e mëdhenj

A ka cështje të tjera ku do të dëshmoni?

Jam i hapur përpara drejtësisë shqiptare. Me të vërtetat e mia…

Berisha iu akuzon si mashtrues dhe kriminel, pse drejtësia duhet t’u besojë?

Ky është vlerësim, pasi mashtruesi, kryespiuni, tradhtari, të akuzojë për mashtrues, ky është vlerësim. Po të kishte thënë që jam djalë i sinqertë do të ndihesha i fyer.

Ka politikanë që i tremben dëshmisë suaj?

Politikanët shqiptarë nuk tremben, pasi drejtësinë e kanë në duart e tyre dhe e luajnë si të duan. Unë jam një dëshmitar okular, por nuk kam të vërtetuar me dokumente ato që kam thënë, unë bazohem te ajo që di unë. Ka shumë akuza të tjera të vërtetuara, që nuk janë gjykuar, si Gërdeci, 21 janari, vjedhja e CEZ e të tjera. Vraje të pazbuluara që mbajnë gishtin e klanit Berisha, si Tropoja e të tjera.

Keni akuzuar edhe djalin Berishës për trafik droge?

Po u qëndroj. Karrierën e ka nisur që 17 vjeç me transport droge dhe gjëra të tjera.

Jeni surprizuar nga vendimi i ekstradimit?

Unë kam qenë i përgatitur për këtë lajm. Unë e kam pasur ndaluar kthimin në Shqipëri, por kam qenë i përgatitur. Jam i habitur për momentin kur e dhanë vendimin…

Ju mund të jeni dëshmitar shumë i vyer, çfarë të keqe ka?

Asnjë, por në Shqipëri ende nuk ekziston drejtësia

U trembeni gjykatave?

Unë nuk i tremben as burgut dhe asgjëje dhe kjo nuk ka rëndësi sa do të bëj, 20, 30 apo 50. Unë kërkoj që të gjykohem nga një drejtësi e pavarur, kjo është ajo e imja.

Në rastin e vrasjes së Hajdarit u kërkua ndihma e ambasadës së SHBA, do të kërkoni ju këtë herë?

Jo askujt, vetëm të Zotit. Ata që kanë dëshmuar si mashtrues te ambasada amerikane të kërkojnë ndihmën e ambasadës, unë jo

Por kur do të vini

Vendimi do i kalojë ministrisë, që do e paraqesë para Këshillit të Ministrave, mund ta zgjasë një javë, 3 ditë apo 10 ditë nuk e di….

Ju nuk do të shmangeni?

Jo, po i pres, mirë se të vinë policia, adresën e dinë. Jam i qetë, vetëm kur dalin politikanë përpara më…./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Intervista/ Izet Haxhia: Dua të përballem me Berishën në gjyq, nxjërrësin në pritë të Hajdarit
Intervista/ Izet Haxhia: Dua të përballem me Berishën në gjyq, nxjërrësin në pritë të Hajdarit
https://3.bp.blogspot.com/-YR4vq0vitrE/WnwHEnMatGI/AAAAAAAAR6g/-93zzCo-MEYy8gCLG1vHxDSJCIaHGu9agCLcBGAs/s640/haxhia-2.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-YR4vq0vitrE/WnwHEnMatGI/AAAAAAAAR6g/-93zzCo-MEYy8gCLG1vHxDSJCIaHGu9agCLcBGAs/s72-c/haxhia-2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/intervista-izet-haxhia-dua-te-perballem_8.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/intervista-izet-haxhia-dua-te-perballem_8.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy