Ishim të parët, por çuditërisht Shqipëria nuk është ajo e para

Paradokset muzeale: nga D. Hatibi

Kishim Universitet para Gjermanise, por te rinjve dhe te huajve u permendim 7 marsin 1887 ne Korçe!….

A e dini se para ardhjes se Perandorise Osmane:

– Kishim një Universitet në vitin 1380 në Durrës. Që të krijoni idenë: Gjermania e ka hapur universitetin e parë 6 vjet pas Durrësit (Heidelberg University).

– Kishim 6 qytete plotësisht të zhvilluara po aq sa Firenca, Venecia, Marseja apo Parisi. (Durrësi, Shkodra, Drishti, Lezha, Berati dhe Preveza).

– Kishim klasën tonë aristokratike me 8 familje bujarësh (Balshajt, Topiajt, Muzakajt, Kastriotët, Arianitët, Zebenishtët, Shpatat dhe Dukagjinët) të lidhura në martesë deri edhe me Habsburg-ët dhe Bourbon-ët.

– Kishim filozofët tanë humanistë nga me te permendurit në Europë me idetë e tyre dhe ishin këshilltarë të familjeve perandorake në Hungari, Itali dhe Austri. (Gjon Gazuli, Pal Engjëlli, Leonik Tomeo dhe Gjon Durrsaku).

– Qytetet tona kishin Statute dhe qeveriseshin me Demokraci, ndërkohë që Amerika, fjala vjen, qeverisej nga indianët Cherokee apo fiset Azteke, që jetonin si kanibalë.

– Në Durrës intelektualizmi ishte aq i lartë sa kemi të dokumentuar në shekullin e XII për herë të parë notën e protestës së një Metropoliti Ortodoks, i cili i shkruan Konstandinopojës, kundër skllavërisë 300 vjet përpara se në Europë të fillonte si debat.

– Në Durrës bëhej tregti deri edhe me Tunizinë, Ukrainën dhe me Francën që në shekullin V-VII.

– Kisha e Shqipërisë kishte nxjerrë kardinal (dhe kardinal nuk ishte gjë e vogël atëherë)./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ishim të parët, por çuditërisht Shqipëria nuk është ajo e para
Ishim të parët, por çuditërisht Shqipëria nuk është ajo e para
https://4.bp.blogspot.com/-KX7-lbOXnho/WndQdxvPsLI/AAAAAAAAReA/kCp6e7hUMNY1I1o3wPpg-5lpL1o_SQhxACLcBGAs/s640/0F3B1AEE-F6AA-4999-9633-50BEDA92887B-702x336-640x306.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-KX7-lbOXnho/WndQdxvPsLI/AAAAAAAAReA/kCp6e7hUMNY1I1o3wPpg-5lpL1o_SQhxACLcBGAs/s72-c/0F3B1AEE-F6AA-4999-9633-50BEDA92887B-702x336-640x306.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ishim-te-paret-por-cuditerisht.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ishim-te-paret-por-cuditerisht.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy