Izet Haxhia flet para ekstradimit: Çfarë më premtoi Berisha përmes Ilir Rusmajlit…

Dy dite pasi Gjykata e Lartë e Turqisë vendosi t’i hapë rrugë ekstradimit për në Shqipëri të Izet Haxhias, i dënuar në mungesë me 25 vjet burg për vrasjen e ish-deputetit demokrat, Azem Hajdari, ai ka folur ekskluzivisht per “Panorama”.

Ai trgeon se asnjëherë nuk e ka refuzuar ekstradimin për në Shqipëri. “Ajo që unë apo avokati im ka kërkuar nga Gjykata turke është që të më jepet garanci nëpërmjet shtetit turk që kur të kthehem në vendin tim, t’i nënshtrohem një procesi të rregullt dhe të pavarur gjyqësor”- thote ai per “Panorama”.

Haxhia thekson se Ka kërkuar që kur të rikthehet në Shqipëri të mos i nënshtrohet presioneve dhe kërcënimeve që cenonin edhe sigurinë fizike nga ana e qeverisë, e cila do të kërkonte qe ai te heshtte.

“Shteti turk nuk ka pranuar që të m’i japë këto garanci që unë kam kërkuar, por ka vendosur t’i kërkojë shtetit shqiptar që të më japë garancitë e kërkuara. Qeveria e Berishës e asaj kohe, përmes ministrit të Drejtësisë, Ilir Rusmajli, i ka dhënë garancitë për mua dhe mes të tjerave ka pranuar edhe kërkesën për rigjykimin tim nga një Gjykatë e Pavarur. Por se si mund të ishin ato garanci dihen… Qeveritë shqiptare të vrasin natën dhe të qajnë ditën”- thote ai.

Ai tregon me tej se eshte përballë një fakti të kryer, vendimit te Gjykatës së Lartë dhe nga momenti në moment pret që të vijë e ta arrestojë Policia turke.

“Të gjitha procedurat e ekstradimit janë të mbyllura pas vendimit të Ministrisë së Drejtësisë turke, që miraton vendimin e Gjykatës së Lartë. Jam shumë i qetë, por kam edhe emocione, që pas rreth 19 vjetësh do kthehem në atdheun tim të dashur e të vuajtur, në atdheun tim që Zoti e bëri parajsë, por politikanët e paudhë e kthyen në një vend të pabanueshëm”- thote ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Izet Haxhia flet para ekstradimit: Çfarë më premtoi Berisha përmes Ilir Rusmajlit…
Izet Haxhia flet para ekstradimit: Çfarë më premtoi Berisha përmes Ilir Rusmajlit…
Izet Haxhia flet para ekstradimit: Çfarë më premtoi Berisha përmes Ilir Rusmajlit…
https://3.bp.blogspot.com/-nrNez4o9B3M/Wn46FKMrX4I/AAAAAAAABYA/uZenToNOjOcbDVGFULSRLiAqwXDUNFVUwCLcBGAs/s640/haxhiaizet1.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-nrNez4o9B3M/Wn46FKMrX4I/AAAAAAAABYA/uZenToNOjOcbDVGFULSRLiAqwXDUNFVUwCLcBGAs/s72-c/haxhiaizet1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/izet-haxhia-flet-para-ekstradimit-cfare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/izet-haxhia-flet-para-ekstradimit-cfare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy