Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët

Kjo fotografi është e vitit 1873. Janë tre burra të Çamërisë në Janinë të veshur me fustanellë. Fustanella shqiptare është veshja më karakteristike e shqiptarëve, të cilën e gjen me një shtrirje në të gjitha trevat ku ka banuar raca shqiptare. Fustanella nuk është përdorur vetëm në Jug, por edhe gjerësisht në veri të vendit. Ky fakt identifikohet dhe nga një numër gravurash të fillimit të shekullit të XIX, por edhe nga fotografitë e Fototekës “Marubi’. Fustanella gjen një shtrirje të admirueshme si veshje edhe në veri të krahinave gege duke marrë pa dyshim atributet e një veshje kombëtare gjithë shqiptare.

Shihni Mbretin Zog i veshur me fustanellë, tek pozon në një fotografi bashkë me të ëmën.

Ndërsa grekët e kanë pretenduar si të tyren fustanellën. E përdorin edhe sot si veshje për truprojat e nderit. Studimet shkencore kanë dëshmuar që fustanella është shqiprtare, por është kopjuar nga grekët dhe është deformuar prej tyre.

Ndërsa grekët e kanë pretenduar si të tyren fustanellën. E përdorin edhe sot si veshje për truprojat e nderit. Studimet shkencore kanë dëshmuar që fustanella është shqiprtare, por është kopjuar nga grekët dhe është deformuar prej tyre./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët
Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët
Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët
https://2.bp.blogspot.com/-_syF3-ydc0I/WodHrB0I-RI/AAAAAAAAS3c/Vl1hkPVzqgwv-EgC5S3dFx-lWAEugbMgQCLcBGAs/s640/fustanella-shqiptare.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-_syF3-ydc0I/WodHrB0I-RI/AAAAAAAAS3c/Vl1hkPVzqgwv-EgC5S3dFx-lWAEugbMgQCLcBGAs/s72-c/fustanella-shqiptare.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/janine-1873-fustanella-veshja-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/janine-1873-fustanella-veshja-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy