Juncker: Serbia në BE, kur të mos ketë mosmarrëveshje me Kosovën

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë të hënën se Serbia duhet ta zgjidhë mosmarrëveshjen e saj me Kosovën dhe të zbatojë një sërë reformash para se të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Juncker tha pas bisedave me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq se vendi ballkanik është në rrugë të duhur, por se BE nuk mund të pranojnë më anëtarë të rinj me çështje të pazgjidhura territoriale, raporton AP.

“Serbia tashmë ka mbuluar një pjesë impresive të rrugës (për në BE)”, tha Juncker, para se të shtonte se një numër problemesh “ende duhen zgjidhur”, transmeton Koha.net.Ai potencoi reformat në gjyqësor dhe përmirësimet në sundimin e ligjit si kushte për Serbinë dhe të tjerët për të hyrë në BE.

Juncker, duke u bazuar në deklaratën e presidentit serb Vuçiq se duhet gjetur një kompromis me shqiptarët e Kosovës, tha se BE po kërkon në marrëveshje “ligjërisht obliguese” mes Serbisë dhe Kosovës, por se çfarë është ajo marrëveshje i takon dy vendeve.Juncker tashmë ka vizituar Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Të martën do të vizitojë Malin e Zi para se të vazhdojë në Kosovë (të mërkurën) dhe në Bosnje.Udhëtimi i tij përfundon në samitin e BE-së me liderët rajonalë në Sofje, Bullgari, më 1 mars. (b.an)/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Juncker: Serbia në BE, kur të mos ketë mosmarrëveshje me Kosovën
Juncker: Serbia në BE, kur të mos ketë mosmarrëveshje me Kosovën
https://4.bp.blogspot.com/-9YYtkg9sW-c/WpX7B-xqS6I/AAAAAAAACss/Joy-gLngS_AH8S732nx2Y7fgq45H8X9SgCLcBGAs/s640/auto_aleksandar_vucic_jean_claude_juncker_johannes_hahn1519679744.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-9YYtkg9sW-c/WpX7B-xqS6I/AAAAAAAACss/Joy-gLngS_AH8S732nx2Y7fgq45H8X9SgCLcBGAs/s72-c/auto_aleksandar_vucic_jean_claude_juncker_johannes_hahn1519679744.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/juncker-serbia-ne-be-kur-te-mos-kete.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/juncker-serbia-ne-be-kur-te-mos-kete.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy