Kalatë të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij…

Nga: Brizida Gjikondi

Në mjaft krahina të Shqipërisë, ka vënde që mbajnë emrin e Skënderbeut, këto mund të jenë male, kodra, shpella, kala, por edhe qytete me emrin e tij. Edhe sot janë të dallueshme rrënojat e atij që quhet qyteti i Skënderbeut në rrënojat e një kështjelle në kufirin verior të Matit me Dibrën, sit i cili u zbulua falë të dhënave të Marin Barletit –jetëshkruesit të Skënderbeut.

Këto rrënoja quheshin edhe rrënojat e qytetit të Stelushit, seli e lashtë e Kastriotëve. Një tjetër toponim mund të jetë “sofra e Skënderbeut” ose “maja e Golemit” në Gurin e Pishkashit, pranë Prrenjasit, ku pozita e kësaj maje shkëmbore në këtë krahinë na çon të kërkojmë kështjellën e perdorur nga Moisi Golemi dhe Skënderbeu.

Ka shumë Kala të tjera të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij. Në Rrajcë të Librazhdit, janë rrënojat e një kalaje që historia e lidh me Skënderbeun, aty flitet se Skënderbeu u rrethua nga armiqtë, dhe kur Skënderbeu pa se rruga e daljes ishte e mbyllur nga turqit, mendoi të hapte një shteg tjetër, dhe përgjatë natës dha urdhër që gratë e vëndit të këndonin dhe hidhnin valle për të tërhequr vëmndjen e pushtuesit, ndërkohë që ushtarët hapnin një rrugë në shkëmb, Skënderbeu doli nga rrethimi. Fusha e Domosdovës, viset rreth saj shpesh herë ka qënë shesh betejashtë përgjakshme. Po ashtu edhe malsia e Tiranës, ka qënë pjesë e betejave të tij.

Edhe kalaja tjetër e quajtur e Skënderbeut në malin e Shëngjinit ka qënë përgjatë rrugës të cilën ushtria shqiptare dhe Skënderbeu e bënë pas clirimit të Petrelës për të vajtur në Gurë të Bardhë. Gjithashtu në afër Bulqizës, në Vajkal, ndodhet një tjetër Kala e Skënderbeut, ose Kulla e Skënderbeut, ku përsëri legjenda tregon për një rrethim, legjendë që përkon me historinë. Në Vajkal në vitin 1465 Skënderbeu korri një fitore të madhe kundër ushtrisë osmane.

Duke shkruar për luftën shqiptaro-turke, kronisti Kritobul theksonte se “kishte kështjella të forta përbrënda vëndit, në bregdet në vënde të thepisura që mezi kaloheshin dhe shumë të fortifikuara”.

Posa u bë zot i Krujës, Skënderbeu vendosi të çlirojë edhe qytete të tjera të asaj kohse, si Petrelën, Gurin e Bardhë, Stelushin, e Stefigradin. Ai u kujdes vazhdimisht për forcimin dhe meremetimin e mureve të tye, dhe vuri në gjëndje mbrojtje të gjitha kalatë strategjike, duke studiuar të gjitha shtigjet, mallet dhe vëndet që lidheshin me mbrojtjen e tyre.

Përgjatë luftës së tij 25 vjeçare, Skënderbeu jo vetëm që i forcoi dhe mbrojti kalatë që ngriheshin brënda tokës së Lidhjes Shqiptare, por edhe ndërtoi të reja, një nga këto ishte Kështjella e Modricës, e cila u ndërtua siç tregonte edhe Barleti shumë shpejt, brënda 6 muajsh.

Skënderbeu filloi ndërtimin e një kështjelle tjetër, në Kepin e Rodonit, në veri të Durrësit, e cila sipas Barletit u quajt Currile, kjo kështjellë do i shërbente Skënderbeut të kishte port dhe marrëdhënie direkte me detin, duke shmangur portin e Durrësit që aso kohe ishte në duart e Venedikut.

Skënderbeu u dha një vëmëndje dhe rëndësi të madhe edhe kalave shqiptare edhe në marrëdhëniet me Venedikun. Venedikasit mbanin në atë kohë disa qytete të Shqipërisë bregdetare…
/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kalatë të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij…
Kalatë të cilat legjendat i lidhin me Skënderbeun dhe me bashkëluftëtarët e tij…
https://1.bp.blogspot.com/-RsM4py1uPU4/WoDP1Fp6IYI/AAAAAAAABfw/Dp178CI2zl4xEDUJGZ4mg0Ywch8veBO2wCLcBGAs/s640/kthimi-o-sk.png
https://1.bp.blogspot.com/-RsM4py1uPU4/WoDP1Fp6IYI/AAAAAAAABfw/Dp178CI2zl4xEDUJGZ4mg0Ywch8veBO2wCLcBGAs/s72-c/kthimi-o-sk.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kalate-te-cilat-legjendat-i-lidhin-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kalate-te-cilat-legjendat-i-lidhin-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy