Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por muzeut i kanë vënë drynin

Delegacioni i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, i kryesuar nga Karl Bildt vizitoi këto ditë Tiranën. Pasi bisedoi me krerët e shtetit shqiptar, Karl Bildt, diplomat dhe ish-kryeministër i Suedisë mori rrugën për në Kosovë, bashkë me anëtarët e tjerë të delegacionit.

Rrugës për në Kosovë, zyrtarët e huaj ndaluan në Kukës, më saktë në Muzeun Etnografik të Qytetit, i cili është ngritur në përkujtim të ngjarjeve të pranverës së vitit 1999, kur qindra mijëra kosovarë u dëbuan me dhunë nga forcat serbe.

Për habi të të gjithëve, derën e muzeut e gjetën mbyllur. Nuk dihet përse, paraditen e kësaj të enjteje, muzeut i kishin vënë drynin.

“Muzeu etnografik në Kukës në veri të Shqipërisë, fatkeqësisht është i mbyllur. Shumë i mbyllur”, shkroi në Twitter kreu i delegacionit të Këshillit të Europës.

Karl Bildt ka njohuri të mjaftueshme për tragjeditë që kanë ndodhur në Ballkan. Nga 1999 deri në 2001, ai ka shërbyer si i dërguari special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Ballkanin. Ka qenë Ministri i parë i Jashtëm që ka vizituar zyrtarisht Kosovën pas shpalljes së pavarësisë.

Me siguri ka dashur t’i tregojë më të rinjve në delegacion, fytyrat dhe vuajtjet e viktimave të genocidit serb, por ka gjetur një muze në prag të rrënimit, raporton Lapsi.al.

Pak kohë më parë, godina nisi të degradojë për shkak të lagështirës dhe duket se zgjidhja më e mirë që kanë gjetur autoritetet ka qenë t’i vënë drynin./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por muzeut i kanë vënë drynin
Karl Bildt në Kukës për vuajtjet e kosovarëve në 1999, por muzeut i kanë vënë drynin
https://4.bp.blogspot.com/-qIQ2q-rnWS8/Wo9VytcGJvI/AAAAAAAACW4/3MXeELULt6QGa9hfktKS8atsq67unLV7QCLcBGAs/s640/Capjhdture-1024x727-300x300.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-qIQ2q-rnWS8/Wo9VytcGJvI/AAAAAAAACW4/3MXeELULt6QGa9hfktKS8atsq67unLV7QCLcBGAs/s72-c/Capjhdture-1024x727-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/karl-bildt-ne-kukes-per-vuajtjet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/karl-bildt-ne-kukes-per-vuajtjet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy