Karpushin suprizon: Rusia ka interesa ekonomike në Ballkan ndaj nuk largohet

Shqetësimeve të faktorit vendas dhe të huaj në lidhje me prezencën ruse në Ballkan, u ka dhënë përgjigje ambasadori rus në Shqipëri, Aleksandër Karpushin. Sipas kreut të diplomacisë ruse në Ballkan, këto shqetësime janë të pabazuara dhe po trajtohen më një logjikë të papërshtatshme

‘Këtu në Shqipëri më pyesin shpeshherë: a e do me të vërtetë Rusia forcimin e ndikimit të saj në Ballkan? Dhe a është ajo kundër integrimit të rajonit në BE? Unë do t’ju përgjigjem me fjalët e Ministrit Lavrov, i cili u shpreh se Ballkani është “një rajon, të cilin Perëndimi për arsye të panjohura e konsideron si një fushë veprimesh provokuese të Rusisë… Dhe këtu Perëndimi prapë po i trajton këto çështje me një logjikë të papërshtatshme, të cilën e përdor dhe në trajtimin e hapësirës postsovjetike: ‘ose me ne, ose kundër nesh’. -tha Karpushin.

Lidhur me ndikimin e Rusisë në Ballkan, ambasadori Karpushin u shpreh se nuk e kupton se përse kësaj fjale perëndimorët i japin një konotacion negativ. Rusia sipas ambasadorit kërkon të rrisë ndikimin e saj në Ballkan por në shëkmbime ekonomik-tregtare dhe kulturore

‘Natyrisht që ne synojmë forcimin e ndikimit tonë në këtë pjesë të Evropës. Por këtu duhet të specifikojmë se çfarë pikërisht nënkuptojmë me fjalën “ndikim”. Partnerët tanë perëndimorë s’e di pse shohin te kjo fjalë njëfarë konotacioni negativ dhe pastaj e frikësojnë veten dhe njëri-tjetrin me “planet agresive” të Rusisë në Ballkan, me “orekset ekspansioniste” të Moskës, me “propagandën armiqësore të Kremlinit” dhe kështu me radhë.’– shtoi ai.

Ambasadori theksoi se Rusia nuk ka qëllime negative në rajonin e Ballkanit por kërkon të rrisë ndikimin e saj në Ballkan por në shkëmbime ekonomik-tregtare dhe kulturore dhe në arsim./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Karpushin suprizon: Rusia ka interesa ekonomike në Ballkan ndaj nuk largohet
Karpushin suprizon: Rusia ka interesa ekonomike në Ballkan ndaj nuk largohet
https://1.bp.blogspot.com/-9iimAkxk0hE/WoYgcSfszHI/AAAAAAAAB3E/sOcAjWmgZE4nvnxWRs7LtN2nPcGmcktWgCLcBGAs/s640/karpushin-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-9iimAkxk0hE/WoYgcSfszHI/AAAAAAAAB3E/sOcAjWmgZE4nvnxWRs7LtN2nPcGmcktWgCLcBGAs/s72-c/karpushin-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/karpushin-suprizon-rusia-ka-interesa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/karpushin-suprizon-rusia-ka-interesa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy