Kartëmonedhat e reja gati për të hyrë në qarkullim, si do duket ajo 10 mijë lekëshe?

Para pak muajsh u lajmërua se në qarkullim do hynte edhe kartëmonedha me vlerë 10.000 lekë, por vetëm kaq.

Ndërsa së fundmi Banka e Shqipërisë ka njoftuar se, kjo kartëmonedhë është emetuar dhe si mjet pagese do hyjë në qarkullim në vitin 2020, praktikisht dy vite më vonë.

Për momentin kartëmonedha 100 mijë lekëshe është në fazën e dizenjimit dhe konfigurimit.

Por, vitin e ardhshëm në qarkullim do futen prerjet e reja të kartëmonedhave ekzistuese 200 lekë, 500 lekë dhe 1000 lekë.

Ky ndryshim është duke u bërë me qëllim rritjen e sigurisë së tyre dhe rritjen e pamundësimit të falsifikimit.

Cila do jetë tematika e kartëmonedhës së re?

Vitin e kaluar, Banka e Shqipërisë miratoi teknikën që do pasqyrohet tek monedha 10.000 lekë dhe në të do jetë figura e poetit shqiptar Asdreni bashkë me një kombinim të flamurit tonë kombëtar dhe një varg të zgjedhur nga “Himni Kombëtar”, që njihet edhe si HIMNI I FLAMURIT “Rreth flamurit të përbashkuar me një dëshir’ e një qëllim”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kartëmonedhat e reja gati për të hyrë në qarkullim, si do duket ajo 10 mijë lekëshe?
Kartëmonedhat e reja gati për të hyrë në qarkullim, si do duket ajo 10 mijë lekëshe?
https://3.bp.blogspot.com/-NPp-97F3YK8/WnkiI7L3VsI/AAAAAAAABA0/KGDwwwd2iPYQs-TGC6Xf16YMSxZ4rTKxQCLcBGAs/s640/Foto-kryesore-feature-1-4-527x375-300x300.png
https://3.bp.blogspot.com/-NPp-97F3YK8/WnkiI7L3VsI/AAAAAAAABA0/KGDwwwd2iPYQs-TGC6Xf16YMSxZ4rTKxQCLcBGAs/s72-c/Foto-kryesore-feature-1-4-527x375-300x300.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kartemonedhat-e-reja-gati-per-te-hyre.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kartemonedhat-e-reja-gati-per-te-hyre.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy