Kërcënoi hapur Shqipërinë për çështjen Çame, zbulohen lidhjet e presidentit grek me Serbinë

Presidenti grek, Prokopis Pavlopuolos, është vënë në qendër të vëmendjes ditët e fundit për deklaratat e tij të ashpra kundër Shqipërisë. Kreu i shtetit grek ka përdorur një retorikë aspak të pranueshme në aspektin diplomatik, ndryshe nga ç’i ka hije një presidenti.

Por duket se sjellja arrogante e Pavlopuolos nuk është krejt e rastësishme. Me anë të një vëzhgimi të shpejtë, mund të vësh re se presidenti grek ka lidhje të forta me Serbinë dhe kjo justifikon fare mirë këtë retorikë agresive ndaj Shqipërisë.

Në faqen e tij në Wikipedia, është e shkruar se Prokopis Pavlopoulos është kumbari i David Davis dhe Alexander Davis, dy djemve të Katherine Karađorđević, Princeshës së Jugosllavisë. Lidhjet e Pavlopuolos me Serbinë i bëjnë të qarta edhe qëndrimit e kreut të shtetit grek ndaj shqiptarëve, duke dalë madje edhe jashtë linjës së qëndrimeve zyrtare të qeverisë greke, e duke lëshuar kërcënime. Në vend që të bëjë thirrje për maturi dhe dialog, Pavlopuolos po flet me gjuhën e një serbi, duke ngjallur urrejtje dhe përçarje mes dy vendeve tona.

Nuk mund të thuhet që janë të paqëllimta deklaratat e tij, në një kohë që deri dje presidenti grek kishte luajtur rol deri diku konstruktiv në marrëdhëniet mes dy vendeve, ndërsa tani ka vendosur të çjerrë maskën dhe të tregojë fytyrën e tij të vërtetë. (Burimi: Zhurnal)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kërcënoi hapur Shqipërinë për çështjen Çame, zbulohen lidhjet e presidentit grek me Serbinë
Kërcënoi hapur Shqipërinë për çështjen Çame, zbulohen lidhjet e presidentit grek me Serbinë
Kërcënoi hapur Shqipërinë për çështjen Çame, zbulohen lidhjet e presidentit grek me Serbinë
https://3.bp.blogspot.com/-y-eNukweahU/WoI1i69jYtI/AAAAAAAABm0/1c3UwOL-n8QoGFWy-cjbLJSL0fjPQqW7QCLcBGAs/s640/preidenti-grek-696x399.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-y-eNukweahU/WoI1i69jYtI/AAAAAAAABm0/1c3UwOL-n8QoGFWy-cjbLJSL0fjPQqW7QCLcBGAs/s72-c/preidenti-grek-696x399.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kercenoi-hapur-shqiperine-per-ceshtjen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kercenoi-hapur-shqiperine-per-ceshtjen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy