Kosova, 10 vjet pavarësi nga Serbia, 106 vjet e ndarë nga Shqipëria

Gazetari Arben Vata ka komentuar 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, gazetari Vata shkruan “Sot është një ditë për të festuar shkëputjen përfundimtare nga Serbia, por edhe për të rikujtuar edhe faktin se Kosova, Çamëria, Presheva dhe troje të tjera shqiptare, janë shkëputur pa drejtësisht nga trupi i nënës Shqipëri më shumë se 100 vjet më parë.”

Postimi i plotë:

Kosova, 10 vjet, pavarësi nga Serbia; 106 vjet e ndarë nga Shqipëria

Kosova kremton sot 10 vjetorin e pavarësisë nga Serbia, një ditë e shënuar në historinë e trazuar dhe të dhimbshme të kombit shqiptar që vijon të jetojë i shpërndarë në disa treva. Sot është një ditë për të festuar shkëputjen përfundimtare nga Serbia, por edhe për të rikujtuar edhe faktin se Kosova, Çamëria,
Presheva dhetroje të tjera shqiptare, janë shkëputur pa drejtësisht nga trupi i nënës Shqipëri më shumë se 100 vjet më parë. Sot është dita për të përkujtuar ata qindra e mijëra burra e gra që luftuan për lirinë e trojeve arbnore, që kundërshtuan fuqitë e mëdha në vendimin e tyre për ndarjen e Shqipërisë ; është dita për të kujtuar ata shqiptarë që dhanë jetën për çlirimin e Kosovës si dhe vendet mike që mbështetën aspiratën e drejtë të shqiptarëve në Kosovë për liri.
Por sot është gjithashtu dita për të qortuar ata njerëz që për arsye të ndryshme kërkojnë të hiqet flamuri ynë kombëtar, që duan të heqin simbolin e Skënderbeut nga Kosova, që flasin për komb kosovar. Nuk është ditë për debat, por për thirrje për të mos u ndarë ; për të mos e shitur Kosovën dhe Shqipërinë; për të qenë bashkë dhe shpresuar se një ditë do të hiqen edhe kufijtë doganore dhe politikë dhe historia të shkojë në vendin e vet.
Kosova si shtet do të ketë flamurin e vet (edhe ose askush nuk e pëlqen), por populli nuk mund të detyrohet të mos ketë në zemër, shtëpi, rrugë e sheshe flamurin kombëtar, atë për të cilin luftoi Skënderbeu, Ismail Qemali, Isa Boletini dhe Adem Jashari./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kosova, 10 vjet pavarësi nga Serbia, 106 vjet e ndarë nga Shqipëria
Kosova, 10 vjet pavarësi nga Serbia, 106 vjet e ndarë nga Shqipëria
https://1.bp.blogspot.com/-WEJ3uP7HbUU/WojIHBh7LUI/AAAAAAAAB_o/QoBG83iJ9uA9uya_Exnr-r66gxVf4eTxgCLcBGAs/s640/kosovaaaa-e1518876498786.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-WEJ3uP7HbUU/WojIHBh7LUI/AAAAAAAAB_o/QoBG83iJ9uA9uya_Exnr-r66gxVf4eTxgCLcBGAs/s72-c/kosovaaaa-e1518876498786.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kosova-10-vjet-pavaresi-nga-serbia-106.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kosova-10-vjet-pavaresi-nga-serbia-106.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy