Kosova e “kushtëzuar” nga veprimet e Serbisë

Rrugëtimi i Kosovës drejt integrimit në Bashkimin Evropian është i kushtëzuar me normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, shkruan sot Koha Ditore.

Në ndryshim nga Serbia dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Kosova në asnjë pjesë të Strategjisë nuk trajtohet si pjesë e zgjerimit. Përmendet vetëm për MSA-në, për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë si dhe për obligimet ndërkombëtare që ndërlidhen me Gjykatën Speciale.

Për njohësit e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit, “fati” i Kosovës drejt integrimit në BE do të varet nga veprimet e Serbisë.

“Kosova në Strategjinë evropiane është e kushtëzuar nga veprimet e Serbisë. Nëse Serbia arrin marrëveshje për normalizimin e raporteve dhe fqinjësisë së mirë me Kosovën atëherë edhe Kosova mund të përparojë në rrugën evropiane”, ka thënë politologu Belul Beqaj. Sipas tij, nuk është e vërtetë se Kosova trajtohet sikur vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kosova e “kushtëzuar” nga veprimet e Serbisë
Kosova e “kushtëzuar” nga veprimet e Serbisë
https://1.bp.blogspot.com/-B1tQRn0vFvw/WnzeUR-j9HI/AAAAAAAABKs/J9HCv0L-c_Ad00HjwpXUAD37PjjxYwiYACLcBGAs/s640/kosove-serbi-compressor-e1518077689326.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-B1tQRn0vFvw/WnzeUR-j9HI/AAAAAAAABKs/J9HCv0L-c_Ad00HjwpXUAD37PjjxYwiYACLcBGAs/s72-c/kosove-serbi-compressor-e1518077689326.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kosova-e-kushtezuar-nga-veprimet-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kosova-e-kushtezuar-nga-veprimet-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy