Kreu i Antimafias Italiane: Mafia shqiptare ka lidhje me politikën, bandat shqiptare dominojnë në Itali

Prokurori italian i Antimafias Federico Cafiero De Raho ka bërë deklarata të forta nga Tirana pas takimeve që zhvilloi me ministrin e Brendshëm dhe me Prokuroren e Përgjithshme të përkohshme.

Duke folur për gazetarët, Prokurori i Antimafias u shpreh se mafia shqiptare është forcuar dhe ka krijuar lidhje me politikën dhe policinë, duke sjellë shembullin e Italisë.

“Edhe mafia në Shqipëri ka arritur të penetrojë në nivele të territorit shqiptar që futen ne ekonominë legale dhe kanë lidhje me politikën. Mafia shqiptare mund të ketë pushtuar institucione, përfshirë policinë. Duhet t’i luftojmë këto organizata dhe të gjejmë subjektet e duhura dhe eksperiencën që kemi marrë nga aktiviteti i gjyqësorit”, u shpreh Federico Cafiero De Raho.

Edhe në territorin italian, organizatat kriminale shqiptare po bashkëpunojnë me grupe mafioze italiane në trafikun e drogës, theksoi prokurori italian, duke shtuar se së fundmi është rritur ndjeshëm përfshirja e shqiptarëve në trafikun e kokainës.

“Grupet kriminale në Shqipëri po bëjnë aleancë me grupet në Itali. Shqetësohemi së tepërmi për trafikun e kokainës. Grupet kriminale janë të pranishme jo vetëm në bregdetin Jon dhe zonën e Kalabrisë, por edhe në pjesën veriore të Italisë, në detin Adriatik. Sikur e kam thënë, po krijohen aleanca mes grupeve kriminale. Kemi zhvilluar hetime të përbashkëta dhe kemi vlerësuar rezultatet për hetimet e përbashkëta. Kemi bërë hetime domethënëse, që evidentojnë bashkëpunimin që kemi pasur me Shqipërinë”, tha ai.

Prokurori i Antimafias u pyet edhe për hetimet ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, për të cilin u shpreh: “Bashkëpunojmë me ata që kanë në objekt të punës luftën kundër krimin e organizuar. Ne kemi një rregull, zbatojmë ligjin në mënyrë të barabartë për çdo qytetar të çdo niveli, pavarësisht nga statusi politik apo shoqëror. Në Itali hetohet kushdo”.
/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kreu i Antimafias Italiane: Mafia shqiptare ka lidhje me politikën, bandat shqiptare dominojnë në Itali
Kreu i Antimafias Italiane: Mafia shqiptare ka lidhje me politikën, bandat shqiptare dominojnë në Itali
https://1.bp.blogspot.com/-24khp36egQ4/WpSw7F5MFJI/AAAAAAAACqw/6HakVMkANDQB_wV0FlTQHo-girlYCzgFACLcBGAs/s640/zyrtari-italian-300x300.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-24khp36egQ4/WpSw7F5MFJI/AAAAAAAACqw/6HakVMkANDQB_wV0FlTQHo-girlYCzgFACLcBGAs/s72-c/zyrtari-italian-300x300.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kreu-i-antimafias-italiane-mafia.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kreu-i-antimafias-italiane-mafia.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy