Kritika brenda BE: Pse po lihet mënjanë Shqipëria dhe favorizohen Serbi-Mali i Zi?!

Pas vitesh të tëra bllokimi, BE pritet të pranojë në gjirin e saj vendet e Ballkanit.

Flitet se në vitin 2025, Serbia dhe Mali i Zi do të bëhen pjesë e BE-së, ndërsa pas tyre edhe Shqipëria.

Pikërisht për diferencimin e vendit tonë nga Serbia dhe Mali i Zi, ka shprehur kritika të forta diplomati i njohur austriak, Hanes Svoboda.

“Kemi kohë që mendojmë për zgjerimin. Ua kemi premtuar që do të ketë një zgjerim. Sepse nuk mund të themi që bota mbaron në Kroaci dhe më pas fillon sërish në Greqi.

Na duhet që të mos e lëmë këtë rajon si një vrimë të zezë.

Por nëse strategjia e paraqitur, është më e mira, kjo është një pyetje tjetër.

Ajo vë në pikëpyetje faktin nëse prioriteti që i jepet Serbisë dhe Malit të Zi, nuk lë pas vende të tjera- mendoj për Shqipërinë, e cila është përpjekur shumë kohët e fundit për të bërë hapa përpara.

Kisha imagjinuar një tjetër strategji, por në parim kemi thënë që nuk mund të lëmë një vrimë të zezë në Europë, që mund të mbushet nga të tjerët,” thotë ai.

Një panëkaqësi të tillë e ka shprehur edhe kryeministri Edi Rama, sipas të cilit, është e padrejtë që BE e ka diferencuar Shqipërinë nga Serbia dhe Mali i Zi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kritika brenda BE: Pse po lihet mënjanë Shqipëria dhe favorizohen Serbi-Mali i Zi?!
Kritika brenda BE: Pse po lihet mënjanë Shqipëria dhe favorizohen Serbi-Mali i Zi?!
https://1.bp.blogspot.com/-3WK0DVZQgCQ/WnpRZzVSkiI/AAAAAAAABF0/SYyHK2Eojk0P5tG9zeKljShGYggJWwAwwCLcBGAs/s640/ballkan.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-3WK0DVZQgCQ/WnpRZzVSkiI/AAAAAAAABF0/SYyHK2Eojk0P5tG9zeKljShGYggJWwAwwCLcBGAs/s72-c/ballkan.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kritika-brenda-be-pse-po-lihet-menjane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kritika-brenda-be-pse-po-lihet-menjane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy