Kryeministri bullgar: Nëse Kosova lihet si “vrimë e zezë”, nuk do të ketë paqe në rajon

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov, vendi i të cilit për momentin ka udhëheqjen e BE-së, ka akuzuar liderët e vendeve përendimore për qasje përjashtuese ndaj Bullgarisë dhe vendeve të Ballkanit.

Sipas tij, liderët përendimorë po bëjnë padrejtësi për lënien jashtë zonës Schengen të Bullgarisë, dhe se investimet në luftërat e Sirisë, Libisë dhe Afganistanit po i shkaktojnë dëme të mëdha BE-së.

“Nuk është e çuditshme që Bullgaria është lider jo formal i Ballkanit, ne duhet të kontrollojmë situatën në këtë regjion. Ballkani është Europë, jo një oborr prapa shtëpisë”.

Borisov, foli edhe për Kosovën dhe Malin e Zi, ku tha se këto dy vende nuk mund të lihen në “vrimën e zezë” të Ballkanit dhe duhet të jepet një përspektivë e çartë për këto vende, sepse sipas tij nëse nuk zgjidhet kjo çështje atëherë nuk do të ketë stabilitet në Ballkan.

“Nuk mund ta lëmë Kosovën dhe Malin e Zi në një vrimë të zezë, sepse në këtë rast nuk do të ketë stabilitet në Ballkan” deklaroi Borisov.

Ndryshe, Bullgaria që nga janari është kryesuese e rradhës e Bashkimit Evropian me një mandat prej gjashtë muajsh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7985,Camëri,108,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1290,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kryeministri bullgar: Nëse Kosova lihet si “vrimë e zezë”, nuk do të ketë paqe në rajon
Kryeministri bullgar: Nëse Kosova lihet si “vrimë e zezë”, nuk do të ketë paqe në rajon
Kryeministri bullgar: Nëse Kosova lihet si “vrimë e zezë”, nuk do të ketë paqe në rajon
https://3.bp.blogspot.com/-4gDBmyAb38o/WnXYXJ3P8EI/AAAAAAAARQk/mg7GnWcmuZERdfZVLP_DxDYeSyymNJJbACLcBGAs/s640/Borisov.jpeg
https://3.bp.blogspot.com/-4gDBmyAb38o/WnXYXJ3P8EI/AAAAAAAARQk/mg7GnWcmuZERdfZVLP_DxDYeSyymNJJbACLcBGAs/s72-c/Borisov.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kryeministri-bullgar-nese-kosova-lihet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kryeministri-bullgar-nese-kosova-lihet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy