Kryeministri Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë

Çdo ditë që kalon është më afër finalizimit dhe vulosjes zyrtare të marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështjet e pazgjidhura midis dy vendeve, ku përfshihet edhe çështja e 12 miljeve detare.

Por, me sa duket ajo ditë është më afër seç mund të ishte parashikuar, pasi Aleksis Tsipras, kryeministri grek, ka dhënë autorizim që të shkohet sa më parë në fazën finale.

Burime diplomatike pranë Ministrisë së Jashtme greke i kanë konfirmuar “Top Channel” se kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka autorizuar fazën finale të negociatave për shportën e çështjeve të pazgjidhura mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Po sipas këtyre burimeve, dy ditë më parë, kryeministri grek ka dhënë dakortësinë dhe fuqinë ekzekutive për minisitrin e Jashtëm dhe ekipin negociator grek, për të kaluar në fazën e shkrimit të marrëveshjeve mes dy vendeve.

Mësohet se në Kretë, në Korçë, por edhe gjatë takimit të fundit që dy ministrat e Jashtëm kishin në Bullgari, janë detajuar edhe pak prej pikave me të cilat dy palët nuk kishin një pozicion përfundimtar. “Tch” ka mësuar se tashmë konsiderohen të mbyllura marrëveshja e detit, ku palët kanë detajuar çdo pikë të saj, madje kanë dakortuar edhe në hartë për ndarjen e re të vijës bregdetare dhe të zonës ekskluzive ekonomike.

Lidhur me këtë, pala jonë ka bërë kujdes, me qëllim zbatimin e përpiktë të së drejtës ndërkombëtare, duke bërë kujdes që të mos “mërzisë” edhe aleatin e madh të Shqipërisë, Turqinë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kryeministri Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë
Kryeministri Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë
Kryeministri Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë
https://3.bp.blogspot.com/-2eth3eYxtIg/Wol49JJZIrI/AAAAAAAATAY/thNtufrW4GkV9UKSV7MIeXLc76EbDfDmwCLcBGAs/s640/grek-640x320.png
https://3.bp.blogspot.com/-2eth3eYxtIg/Wol49JJZIrI/AAAAAAAATAY/thNtufrW4GkV9UKSV7MIeXLc76EbDfDmwCLcBGAs/s72-c/grek-640x320.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kryeministri-tsipras-autorizon-fazen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kryeministri-tsipras-autorizon-fazen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy