Ku t’i gjeni dokumentet që duhen për të përfituar pension social?

Të drejtën e paraqitjes së kërkesës për të përfituar pension social e kanë të gjithë personat që plotësojnë këto kushte: “Kanë mbushur moshën 70 vjeç, janë me qëndrim të përhershëm në Shqipëri (të paktën për 5 vitet e fundit), nuk plotësojnë kushtet për asnjë pension nga skema e detyrueshme, si dhe nuk kanë të ardhura, ose janë më të pakta se një pension social”.

Sipas ISSH-së, përfituesi i kësaj pagese duhet të paraqesë një herë në vit deklaratën për gjendjen social-ekonomike. Pensioni social duhet të tërhiqet nga përfituesi çdo muaj. Pagesa e pensionit social ndërpritet në rast se nuk tërhiqet në qendrat e përcaktuara të pagesës.

Gjithashtu bëhet me dije se kjo pagesë ndërpritet kur konstatohet se ka të dhëna jo të vërteta, lidhur me kushtet ligjore të përfitimit. Pensioni social nuk ndërpritet në rastet kur përfituesi është për kurim në spital.

Në vijim gjendet e detajuar edhe dosja e dokumentacionit të detyrueshëm që duhet të dorëzoni për t’u bërë pjesë e skemës së trajtimit me pension social, si dhe zyrat se ku duhet t’i merrni./ZgjohuShqiptar.info

Dokumentet që duhet të dorëzoni:

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ku t’i gjeni dokumentet që duhen për të përfituar pension social?
Ku t’i gjeni dokumentet që duhen për të përfituar pension social?
https://2.bp.blogspot.com/-sJe-QKAd9VQ/WoRKlEuLDdI/AAAAAAAASqc/vsmy9Hu8wmYbJ2wptR-nyLt_E_GxlwsawCLcBGAs/s640/dokumentet-pension-sociale-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-sJe-QKAd9VQ/WoRKlEuLDdI/AAAAAAAASqc/vsmy9Hu8wmYbJ2wptR-nyLt_E_GxlwsawCLcBGAs/s72-c/dokumentet-pension-sociale-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ku-ti-gjeni-dokumentet-qe-duhen-per-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ku-ti-gjeni-dokumentet-qe-duhen-per-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy