Ku u vendosën dhe kur erdhën çifutët në Shqipëri?

E nderuar lexuese! Kjo popullsi u shpërnda qysh në antikitetin e vonë në trevat e Perandorisë Romake. Në mesjetë dokumentohen të paktën që nga shek. XIII në qytetet shqiptare, si në Durrës, Vlorë, ku dallohen nga tiparet e tyre etniko-fetare. Në fund të shek. XV grupe çifutësh të degës mesdhetare sefardine të ndjekur nga inkuizicioni spanjoll dhe portugez, u strehuan në Shqipëri, kryesisht në kohën e sulltan Bajazitit II.

Ata krijuan në Vlorë, Artë dhe Prevezë bashkësitë e para e më vonë edhe në Berat, Janinë, Elbasan, Shkup, Prizren, Manastir etj. Çifutët merreshin kryesisht me tregti dhe me dhënie faizi. Bashkësitë çifute në Shqipëri krijuan si kudo institucionet fetare e administrative-gjyqësore të veta. Në qytete jetonin në lagje të veçanta. Në shtetin shqiptar nuk ka pasur diskriminim ndaj çiftutëve/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7981,Camëri,108,Editorial,1715,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ku u vendosën dhe kur erdhën çifutët në Shqipëri?
Ku u vendosën dhe kur erdhën çifutët në Shqipëri?
Kur erdhën çifutët në Shqipëri?
https://1.bp.blogspot.com/-sOFDQNLz4Ws/WnN6Zg_0JPI/AAAAAAAARE8/0EQNyzShD5s8gkYO1Stq3BHy_NytuPCSQCLcBGAs/s640/shqiptar-euml-t-ofruan-ldquo-tok-euml-n-e-premtuar-rdquo-p-euml-r-hebrenjt-euml_hd-780x439.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-sOFDQNLz4Ws/WnN6Zg_0JPI/AAAAAAAARE8/0EQNyzShD5s8gkYO1Stq3BHy_NytuPCSQCLcBGAs/s72-c/shqiptar-euml-t-ofruan-ldquo-tok-euml-n-e-premtuar-rdquo-p-euml-r-hebrenjt-euml_hd-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ku-u-vendosen-dhe-kur-erdhen-cifutet-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/ku-u-vendosen-dhe-kur-erdhen-cifutet-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy