Kufiri detar kthehet në lojë spiunësh me Greqinë

Kapiteni Artur Meçollari është kthyer në çështjen e ditës sot, pasi emri i tij ishte në listën e Ministrisë së Jashtme si pjesë e grupit që do të negociojë kufirin detar me Greqinë.

Ishte fillimisht Sali Berisha, i cili e akuzoi Meçollarin si spiun për shërbimet e huaja dhe se nuk duhet të jetë në listën e negociatorëve.

“Ministria e Jashtme ka përgatitur grupin e negociatorëve me njerëz të dyshimtë. Në grupin e negociatorëve është një spiun që nuk ka interesa kombëtare. Marrëveshja është e bazuar në vizatimet e këtij spiunimi që i shërben një vendi tjetër”, akuzoi ish-kryeministri Berisha jashtë sallës së Parlamentit.

Duke mbështetur ish-kryeministrin Sali Berisha, kolonel Ylli Zyla, ish-drejtor i Shërbimit Informativ të Ushtrisë, thotë se eksperti detar Artur Meçollari, pjesë e grupit negociator shqiptar për marrëveshjen e detit me Greqinë, cenon sigurinë kombëtare me praninë e tij në delegacion.

“Në cilësinë e ish-drejtorit të SHIU mund t’iu them se emir në fjalë është i papërshtatshëm në grupin e negociatorëve për marrëveshjen e detit me Greqinë. Etika profesionale nuk më lejon të them më tepër, por autoritetet dhe veçanërisht Presidenti i Republikës i ka të gjitha mundësitë të kuptojë papërshtatshmërinë e tij. Pjesëmarrja e tij në komision do të cenonte sigurinë kombëtare, pasi marrëveshje të tilla bëhen një herë në jetë dhe jo çdo ditë”, u shpreh për TCH, kolonel Ylli Zyla.

Por Ministria e Mbrojtjes, e cilëson si histori të trilluar nga Berisha duke hedhur poshtë akuzat.

“E gjitha është një histori e trilluar. Artur Meçollari ka certifikatë sigurie nga DSIK. Historia e akuzave është e mbyllur me vendim gjykate në 2013. Meçollari është pjesë e forcave të NATO-s në Afganistan”, thotë Ministria.

Artur Meçollari është larguar nga detyra në 2012 nga Arben Imami, pas përplasjeve asokohe me ish-ministrin e Mbrojtjes, ndërsa është rikthyer në detyrë me vendim gjykate në 2013.

Kurse nga Ministria e Mbrojtjes burimet bënë të ditur se lirimi i ushtarakut Meçollari në vitin 2012 është anuluar me vendim gjykate të formës së prerë dhe ai nuk ka asnjë pengesë për të qenë pjesë e grupit negociator.

Ndaj deklaratës së Sali Berishës ka reaguar edhe zv. ministri i Mbrojtjes Petro Koçi. Në profilin e tij zyrtar në Facebook, Koçi thotë se “loja me spiunë është hakmarrje politike e avokatëve të shitjes së detit”.

“Artur Meçollari është një nga ata ushtarakë që luftoi fort kundër marrëveshjes anikushtetuese të detit me Greqinë. U shkarkua si Komandant në detyrë i Forcës Detare vetëm 24 orë pasi bllokoi kalimin e Bazës së Bisht Pallës në duart e Fazlliçit dhe bashkëpunëtorëve të tij në klanin Berisha. Fitoi gjyqet me zyrtarët e korruptuar të Saliut dhe kontribuon me dinjitet në FA. Loja me spiunë është hakmarrje politike e avokatëve të shitjes së detit”, shkruan Koçi.

Në foto: Kapiten Artur Meçollari/a.s/dita/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kufiri detar kthehet në lojë spiunësh me Greqinë
Kufiri detar kthehet në lojë spiunësh me Greqinë
https://2.bp.blogspot.com/-T5yrO9k59R4/WpUculGykDI/AAAAAAAATok/Z8UHxYb06PYL-fKPzCkwgoqIftVlcB4ZwCLcBGAs/s640/28584467_1786336438085789_264140509_o-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-T5yrO9k59R4/WpUculGykDI/AAAAAAAATok/Z8UHxYb06PYL-fKPzCkwgoqIftVlcB4ZwCLcBGAs/s72-c/28584467_1786336438085789_264140509_o-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kufiri-detar-kthehet-ne-loje-spiunesh.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kufiri-detar-kthehet-ne-loje-spiunesh.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy