Kufiri detar me Greqinë, Bushati i kërkon Metës “leje” për negociatat

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, i ka kërkuar sot zyrtarisht Presidentit të Republikës Ilir Meta, plotfuqishmërinë në lidhje me nisjen e negociatave dypalëshe të Shqipërisë dhe Greqisë, për një sërë çështjesh, mes të cilave, kufiri detar, heqja e ligjit të luftës etj.

Burime diplomatike bëjnë të ditur për Report TV se në kërkesë mungojnë emrat e negociatorëve.

Letra mbërriti sot në presidencë dhe ajo i është dërguar për dijeni edhe kryeministrit Edi Rama.

Te kërkesa e Bushatit, kërkohet që negociatat të kryhen nga përfaqësues të ministrisë së Jashtme, ministrisë së Mbrojtjes, ministrisë së Brendshmes, ministrisë së Ekonomisë dhe Institutit të Gjeografisë.

Në kërkesë nuk kërkohet asnjë përfaqësues nga Presidenca.

Para tre ditësh, burime nga Presidenca pohuan se kreu i Shtetit nuk e ka dhënë plotfuqishmërinë për ekipin negociator shqiptar që të bisedojë me palën greke, pasi askush nuk e kishte kërkuar.

Por çfarë do të thotë dhënia e plotfuqishmërisë?

Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese në vitin 2009, e cila rrezoi marrëveshjen e parë të detit, Ministria e Jashtme duhet të vinte në dijeni presidentin e asaj kohe dhe të merrte lejen.

Pas atij vendimi, kjo procedurë është e detyrueshme dhe mosrespektimi rrezikon marrëveshjen e re./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kufiri detar me Greqinë, Bushati i kërkon Metës “leje” për negociatat
Kufiri detar me Greqinë, Bushati i kërkon Metës “leje” për negociatat
https://1.bp.blogspot.com/-YVswglBT2lU/WoWDxx801sI/AAAAAAAASwI/8NqRff26SjEo2WWfxDLGBPc81gJOKDzUQCLcBGAs/s640/Ilir-Meta-Ditmir-Bushati-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-YVswglBT2lU/WoWDxx801sI/AAAAAAAASwI/8NqRff26SjEo2WWfxDLGBPc81gJOKDzUQCLcBGAs/s72-c/Ilir-Meta-Ditmir-Bushati-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kufiri-detar-me-greqine-bushati-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kufiri-detar-me-greqine-bushati-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy