Kulmi i armiqve imagjinarë në komunizëm: Karkaleca të hedhur për sabotimin e prodhimeve bujqësore

Në një shkrese të organeve të Punëve të Brendshme të kohës vjen një aludim absurd që tregon se armiqtë imagjinarë krijoheshin nga dhe për @do gjë. Kastriot Dervishi e sjell këtë shkresë bashkë me komentin:

“Marritë e shtetit komunist nuk kanë pasur të sosur. Është i njohur fakti se ata kanë qenë gjithnjë shkatarraqë e nuk kanë ditur asnjëherë të bëjnë shtet.

Sjell sot një dokument të vitit 1982. Në Librazhd, në qershorin e këtij viti ishte hasur një sasi karkalecash. Mirëpo, çfarë thoshin organet e punëve të brendshme? Ata mendonin se këto i sillte armiku nëpërmjet kamionëve që vinin për qëllime tregtare, me qëllim që të dobësonte bujqësinë socialiste. Një dreq e di se si kalonin doganën brenda kamionëve pa u vënë re tufat e karkalecave dhe për çfarë qëllimesh “armiku” imagjinar i kishte sjellë ato për të dëmtuar gërxhet e Librazhdit”./ZgjohuShqiptar.info

Si kjo shkresë gjenden edhe shumë dëshmi se si armiku sabotator shikohej ngado përfshirë edhe karkalecat.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kulmi i armiqve imagjinarë në komunizëm: Karkaleca të hedhur për sabotimin e prodhimeve bujqësore
Kulmi i armiqve imagjinarë në komunizëm: Karkaleca të hedhur për sabotimin e prodhimeve bujqësore
Kulmi i armiqve imagjinarë në komunizëm: Karkaleca të hedhur për sabotimin e prodhimeve bujqësore
https://1.bp.blogspot.com/-wXw2xUgmdtQ/WnNSOMdY93I/AAAAAAAAREE/GlIZYRtouyU6L-sxyIcDmgPPhhG82mYSQCLcBGAs/s640/traktori.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-wXw2xUgmdtQ/WnNSOMdY93I/AAAAAAAAREE/GlIZYRtouyU6L-sxyIcDmgPPhhG82mYSQCLcBGAs/s72-c/traktori.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kulmi-i-armiqve-imagjinare-ne-komunizem_70.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kulmi-i-armiqve-imagjinare-ne-komunizem_70.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy