Kush ishin Ligurët - shqip Lelegët?

Nga Fahri Xharra - Në kohën kur rishkruhej historia, shekujt nuk ishin në anën tonë. E kishim fatin e zi të një errësire 600 vjeçare e cila nuk e lejonte që edhe ne t`ishim në grupin e atyre që e rishkruanin historinë.

Gjatë asaj kohe u nda historia sipas nevojave të kohës, me pasoja të rënda për të kaluarën tonë. Por , sidoqoftë nëse nuk flet libri i rishkruar flasin gjetjet arkeologjike dhe ato pjesë të historisë të cilat nuk e lejonin falsifikimin . Më vjen keq që edhe sot përkundër shkallës që e kemi arritur jemi në valle me rishkruesit e ri të cilët e mohojnë çdo gjë nga e vërteta e jonë dhe na fusin në errësirën e ri.

“Që nga origjina dhe disiplinat e saja, historianët dhe arkeologët janë pyetur për mundësinë e identifikimit të disa grupeve fisnore që lexoheshin në shkrimet antike ( cilët ishin ? ) Shembulli i Ligurëve të cilët studjohen në mënyrën e re të studimeve që kanë evoluar në kontekstin e hulumtimeve sepse është rritur interesimi i arkeologëve dhe historianëve për t`i parë Ligurët ndryshe ‘; ndryshe nga këndi i i dikurshëm i vështrimit .Ligurët kanë histori të gjatë dhe të mjaftueshme për vlerësimin e drejtë të tyre (Aurélie MANNONI **Doctorante, Centre Camille Jullian )

Pra , kush ishin Ligurët?

Liguret antik ishin popull autokton të Europes perëndimore dhe e brigjeve te Atlantikut që njihet si banorë të atyre anëve për më shumë se 10 mijë vjet . Njihen si Ligues, Ligyes ose Ligi. Po këta janë lelegët e parë, pra pellazgët e hershëm. N e do i trajtojmë si Ligur deri në fund te shkrimit

Popullimi më i vjetër i Ligurve ishte në tokat në mes detit Tirren kah qendra e Italisë, nën Alpet dhe ParaAlpet deri në rrafshin e Lumit PO. në jugun e Francës dhe Spanja Veriore, në Andaluzi, Portogali, Gali dhe vendin e Baskëve.

Per i Liguri, il popolo del Cigno: Costellazione del Cigno. (Ligurët ,popull lejlek . Bashkë-hyjesia e Lejlekut )

Arkeologjia Ligure : a ka kulturë materiale të ruajtur për liguret ? Po , po si jo !
Në të vërtetë nëse e sintetizojmë punën e kërkimtarëve të shek.XX-të sa i përket kulturës Ligure, mbesim të pa gojë nga llojllojshmëria e vendeve dhe objekteve të cilat i takojnë kulturës materiale ligure; statujat, gravurat , vendet e shenjta në kohës së dytë të hekurit, vendbanimet e fortifikuara .( http://trjca.mmsh.univ-aix.fr/amannoni.htm )
Një gjë që më inkurajon ( por jo plotësisht) se për Liguret dhe gjuhën e tyre shkruhet ( në studimet e reja ) se ishte indoevropiane: edhe pse në një mënyrë ende nuk po munden të thonë pellazge. (Little is known of the Old Ligurian language. It is generally believed to have been an Indo-European language with particularly strong Celtic affinities )
Ne vazhdojmë dhe botës do ti shkruhet historia e re , e kësaj radhe me ne deshëm ne apo jo.
Liguret -populli alpin dhe i mesdheut
/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kush ishin Ligurët - shqip Lelegët?
Kush ishin Ligurët - shqip Lelegët?
Kush ishin Ligurët - shqip Lelegët?
https://1.bp.blogspot.com/-DXbHLMx6HPo/WpSbgQ-x6SI/AAAAAAAATmg/uffhWoF56zA0hsidxSSz3Rt9kqi7_TJNwCLcBGAs/s640/Untitled.png
https://1.bp.blogspot.com/-DXbHLMx6HPo/WpSbgQ-x6SI/AAAAAAAATmg/uffhWoF56zA0hsidxSSz3Rt9kqi7_TJNwCLcBGAs/s72-c/Untitled.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kush-ishin-liguret-shqip-leleget.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kush-ishin-liguret-shqip-leleget.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy