Kush ishte trimëresha labe, Maro Konda?

Maro Konda, një trime labe me origjinë fteriote që sakrifikoi vetën për të mbrojtur popullin.

Lindi në Fterrë dhe u martua në Çorraj në vitin 1537. Në mbrojtje të luftëtarëve çorrjote, sakrifikoi vetën, duke hedhur në greminë një numer jenicerësh turq, së bashku me vetën e saj.

Ndaj dhe populli i këndoi: “Bijë Fterre, nuse Çorre, djalin më të mirë more, po ç’e do, nuk e gëzove, nga shkëminjte u lëshove, turqit prapa ç’i more, s’more një, po di taborre”. Pikturuar nga Lazar Taci./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kush ishte trimëresha labe, Maro Konda?
Kush ishte trimëresha labe, Maro Konda?
Trimëresha labe, Maro Konda!
https://4.bp.blogspot.com/-4OLEtbVJRhY/Wn4LbsSjmaI/AAAAAAAASJY/8P0WmSdVfLYLZcQTq2A0w-oU5ElJThAzQCLcBGAs/s640/s.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-4OLEtbVJRhY/Wn4LbsSjmaI/AAAAAAAASJY/8P0WmSdVfLYLZcQTq2A0w-oU5ElJThAzQCLcBGAs/s72-c/s.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kush-ishte-trimeresha-labe-maro-konda.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kush-ishte-trimeresha-labe-maro-konda.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy