Kushner: Isha mbret i Kosovës, jo kryeadministrator

Ish kryeadministratori i UNMIK, Bernard Kushner, ka rrëfyer për detyrën që ka pasur nga viti 1999, menjëherë pas përfundimit të luftës në Kosovë. Ai ka thënë në Zona B të Klan Kosovës, se roli i tij ishte të sjellë paqe në Kosovë.

“Kishte tri-katër qeverisje atëherë, Rugova, Thaçi, qeveri e përkohshme serbe dhe unë që isha i ngarkuar për të qeverisur. Kam mbërri këtu me 15 korrik 1999, me 14 jam emëruar, ishte dita e Pavarësisë së Francës”.

“Nuk kam qenë administrator, kam qenë mbreti i Kosovës. Kam qenë përfaqësues i veçantë i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara dhe është dashur ta implementoj rezolutën e OBK-së, 1244 e cila kërkonte nga unë të ndërtoja një autonomi substanciale”.

“Kjo nuk do të thotë asgjë. Shumë shpejt kuptova, që nuk kishte autonomi substanciale të mundshme derisa njerëzit nuk flisnin mes vete. Ka pasur maskara në luftë, çka shqiptarë e serbë nuk mund të pajtoheshin për debat. Por ka pasur të ardhme dhe besoja që shumë shpejt të kërkohej pavarësia”.

“Nuk ka pasur rrymë, Obiliqi nuk funksiononte, kishte vrasje, nuk ka pasur polici, forca të rendit…, serbët kërcënoheshin –ishin të izoluar”./Klan Kosova/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kushner: Isha mbret i Kosovës, jo kryeadministrator
Kushner: Isha mbret i Kosovës, jo kryeadministrator
https://2.bp.blogspot.com/-lHuw1gSBshs/Woy5Bu8b0uI/AAAAAAAACR8/smEPGs9L1O0uYXgfJ5o4-mR5mGM2DnAwwCLcBGAs/s640/Kushner-933x445-696x332.png
https://2.bp.blogspot.com/-lHuw1gSBshs/Woy5Bu8b0uI/AAAAAAAACR8/smEPGs9L1O0uYXgfJ5o4-mR5mGM2DnAwwCLcBGAs/s72-c/Kushner-933x445-696x332.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kushner-isha-mbret-i-kosoves-jo.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/kushner-isha-mbret-i-kosoves-jo.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy