Lajmi i mirë nga mediat azere: TAP rrit përfitimet për Shqipërinë

Besimi i rritur tek ekonomia shqiptare ka shtyrë konsorciumin që po ndërton gazsjellësin TAP që të miratojnë një numër investimesh të reja shtesë në vendin tonë.

Lajmin e mirë e jep portali më i madh i lajmeve azere në anglisht, “AzerNews”.

Sipas kësaj faqeje, “TAP” ka vendosur që të ndërtojë edhe një numër qendrash kompresimi, të cilat do të shërbejnë si qendra të mëdha magazinimi të gazit të Detit Kaspik në vendin tonë.

Këto qendra do të rrisin ndjeshëm potencialin e Shqipërisë për të importuar dhe eksportuar gaz, si dhe do të lehtësojnë zhvillimin e projektit të gazifikimit të vendit në një të ardhme të afërt.

Gazsjellësi TAP është një investim prej 5 miliardë eurosh, që do të transportojë gazin e Kaspikut në Bashkimin Europian përmes territorit turk, grek dhe shqiptar.

Sipas parashikimeve të Universitetit të Oksfordit, ai do të jetë në gjendje të përshpejtojë rritjen ekonomike të Shqipërisë me 1%, përgjatë 10 viteve që pasojnë vënien në punë të gazsjellësit.

Gjithashtu, TAP do të gjenerojë disa mijëra vende pune në Shqipëri./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lajmi i mirë nga mediat azere: TAP rrit përfitimet për Shqipërinë
Lajmi i mirë nga mediat azere: TAP rrit përfitimet për Shqipërinë
https://2.bp.blogspot.com/-HiKpsr6P5NE/Wn45oL95bEI/AAAAAAAABX8/6o7nG-n0V0AWDv22rzMWc4_Z8-sM42RAgCLcBGAs/s640/fa2e1519-8b25-4b08-976a-e258945ac00a.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-HiKpsr6P5NE/Wn45oL95bEI/AAAAAAAABX8/6o7nG-n0V0AWDv22rzMWc4_Z8-sM42RAgCLcBGAs/s72-c/fa2e1519-8b25-4b08-976a-e258945ac00a.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/lajmi-i-mire-nga-mediat-azere-tap-rrit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/lajmi-i-mire-nga-mediat-azere-tap-rrit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy