Leshkuqët e lashtësisë – Ilirët, etruskët, thrakasit…

E dini pse quhet koha e lashtë historike? Sepse nuk e kuptojmë që kohërat historike janë jashtëzakonisht të shkurtra dhe ajo kohë paraqet vetëm atë hapësirë historike ku mbahen shënimet.

Miq të nderuar, ne si trashëgimtarë të pellazgëve jemi më të lashtë se “koha historike“. Shënimet e ndryshme për histori flasin për 6-10 mijë vjet të kaluara, por ne jemi edhe më herët.

Ishin do kohëra kur ishim vetëm ne, dhe në mesin tonë i kishim leshkuqtë me shumicë. Apo si të them, shumë pak dallonim nga njëri-tjetri. Kur filluan të vinin ardhacakët, e këtë shumë më vonë nga të qenët tanë, ata e vërejtën ndryshimin mes nesh dhe atyre. Shikoni, pamja jonë ishte falë kushteve klimatike që mbretëronin aso kohe. Sot as 3% e njerëzimit nuk është leshkuq.

Një të shkruar ashtu në origjinal do ta përcjell:”The Greeks are the first people in Europe were we have their ancient writing and can understand it. They started to write around 3,500 ybp.” Mjaft më me këto fantazime, po ku kishte grek 3500 vjet prKr.? Na duhet punë e madhe që bota të ndryshojë mendimin e saj.

Shënimet më të vjetra për leshkuqtë qenkan nga «greku» Xenophani (570 – 480 BC), i cili ka shkruar: «Njeriu i imagjinon zotërat e tij sipas fytyrës së tij, ata të Etiopisë janë të zinj me hundë të rrafshët ( hundë-patë), kurse zotërat e Thraksave janë sykaltër dhe leshkuqë.


Freskën që e shihni më lart është nga Bullgaria (e sotme) qendrore, janë varret thrakase. Ta dini që në shumë varreza të tilla të thrakasve të vjetër gjendet e shkruar Rufus, që do të thotë leshkuq.

Një tjetër reference për leshkuqtë, e kjo nga shek.i 4-t para Kr. është nga gjeografi i madh Herodoti, kur shkruan për një fis të caktuar thrakas e thotë që ishin të fuqishëm me sy të kaltër dhe flokë të kuq që shkëlqejnë. (In Greek art Thracens are ofentlley depicted as red heads. The Thracian’s lived in modern day Bulgaria so just north of Greece).

Edhe Aristoteli i përshkruante thrakasit si leshkuq e sykaltër

Shënimi më i vjetër për leshkuqtë është mbi 2 300 vjet. Këtë e gjejmë tek etrsukët – civilizimi i viteve 764-264 para Kr. Dihet që etruskët kanë ardhur nga Anatolia (Azia e Vogël). Në piktura etruske gjenden leshkuqtë e pikturuar (shihni foton e parë).

Kemi shumë gjëra interesante nga historia greke dhe romake, aty shkruhet se në teatrot e tyre skllavëve iu bënin krihet e kuq që të dihen se nga kishin ardhur.

E dini që Europidi e përshkruante veten si flokëkuq, por shënimet flasin që edhe Akili dhe Menelau i Homerit ishin leshkuq. Kur jemi tek koha romake të permendim Kaligulën, Perandorin Romak (31 Gusht 12 pas Kr. – 24 Janar 41 pas Kr.) i obligonte skllavët t’i rrisnin flokët dhe ata që nuk ishin t`iu ngjyroseshin në të kuqe, që të paraqitej si fitore e Romës. (?)

Me siguri e dini që Katapano na e la trashëgim Thotin, i cili fliste shqip që para 10 mijë vjetëve, por edhe studimet e reja po tregojnë që kultura e Egjiptit, Babilonisë, Shumerët ishin nga ne. Edhe Kleopatra më në fund doli si e bija e Ptolomejve.

Lexojeni këtë: “Cleopatra may well have been a redhead, judging from the portrait of a flame-haired woman wearing the royal diadem surrounded by Egyptian motifs which has been identified as Cleopatra.” (“Cleopatra the Great,” Joann Fletcher ) Pra, flitet për Kleopatren për të cilën edhe Çezari paskësh thënë: Kurrë në jetën time nuk kam parë flokë aq të kuq si të Kleopatrës.

Por kemi edhe më shumë; mumiet në piramidat egjiptiane po gjenden me pigment të kuq. Kjo të kënaq:”that Ramesses had been “cymotrich” (wavy-haired). Finally, he stated that such a combination of features showed that Ramesses had been a “leucoderm” (white-skinned person). [Balout, et al. (1985) 254-257.] “

Ramzesi i madh, pra, ishte flokëdredhë dhe lëkurëbardhë.

Oh yes, gingers rule!

( “After having achieved this immense work, an important scientific conclusion remains to be drawn: the anthropological and the microscopic analysis of hair, carried out by four laboratories: Judiciary Medecine (Professor Ceccaldi), Société L’Oréal, Atomic Energy Commission, and Institut Textile de France showed that Ramses II was a ‘leucoderm’, that is a fair-skinned man, near to the Prehistoric and Antiquity Mediterraneans,.” [Balout, et al. (1985) 383.]

Bile, edhe sot nëse e vizitoni Akropoli e Athinës, mund të hasni në skulptura femrash me flokë të kuqe… Helen of Troy was said to be the daughter of Zeus and Leda and is described in Greek mythology as the most beautiful woman in the world. Furthermore, Aphrodite, the ancient God of love, beauty, sexuality and fertility was said to possess the MC1R gene as well./Fahri Xharra/ZgjohuShqiptar.infoReferencat

http://www.anthrogenica.com/showthread.php?1342-Origin-and-ancient-history-of-red-hair

http://www.themythsandhistoryofredhair.co.uk/theancientworld.htm

lhttp://gingerparrot.co.uk/the-ancient-history-of-redheads-and-ginger-hair/

http://modernscribe.blogspot.com/2012/07/did-cleopatra-have-red-hair.html

-“God and Morality: A Philosophical History By John E. Hare

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Leshkuqët e lashtësisë – Ilirët, etruskët, thrakasit…
Leshkuqët e lashtësisë – Ilirët, etruskët, thrakasit…
Leshkuqët e lashtësisë – Ilirët, etruskët, thrakasit…
https://2.bp.blogspot.com/-_2imHhNc4S4/WoChdisbMrI/AAAAAAAASag/23j1FFicpLUapHeHumm6eWvBeLMSZt8MQCLcBGAs/s640/received_1757412790958980.png
https://2.bp.blogspot.com/-_2imHhNc4S4/WoChdisbMrI/AAAAAAAASag/23j1FFicpLUapHeHumm6eWvBeLMSZt8MQCLcBGAs/s72-c/received_1757412790958980.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/leshkuqet-e-lashtesise-iliret-etrusket.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/leshkuqet-e-lashtesise-iliret-etrusket.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy