Letra ku Napoleon Zerva pranonte genocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë

Nga Alba Haruni - Për të kuptuar pse ikën çamët dhe si ikën ata nga trojet e tyre, duhet cituar vetë kryekrimineli Napoleon Zerva. Në letrën e dërguar prej tij më 1955 nga Parisi, ku kishte shkuar të mjekohej, ndër të tjera ai i shkruan mikut të tij:

I dashur Jani Popovi, bëjua të qartë njerëzve se ne e kryem detyrën që na ish ngarkuar për pastrimin nga atdheu ynë të çamëve myslimanë, të cilët kanë qenë 500 vjet në qafë të grekëve; kështu ua bëmë të mundur malësorëve (grekë) të zbresin në fushat!”

Ndërsa historiani grek Niko Zhangos shkon edhe më tej, tek shton që krimet e Zervës “prunë epilog çrrënjosjen e shqiptarëve çamë nga trojet e paraardhësve të tyre, nga shtëpitë e pasuritë e tyre…Shumë çamë myslimanë u fshehën thellë si të panjohur brenda Greqisë. Pas 50 vitesh kthehen të shesin trojet nga e keqja dhe çduken prapë.”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Letra ku Napoleon Zerva pranonte genocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë
Letra ku Napoleon Zerva pranonte genocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë
https://2.bp.blogspot.com/-HSOdRncmN1c/Wn3vUHC5YgI/AAAAAAAASH4/sQJj3HWo3MAjfNBwp1riPUP0tuUpXv3NgCLcBGAs/s640/pascha-1947-zervas-napoleon-620x388-1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-HSOdRncmN1c/Wn3vUHC5YgI/AAAAAAAASH4/sQJj3HWo3MAjfNBwp1riPUP0tuUpXv3NgCLcBGAs/s72-c/pascha-1947-zervas-napoleon-620x388-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/letra-ku-napoleon-zerva-pranonte.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/letra-ku-napoleon-zerva-pranonte.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy