“Llalla pengoi hetimet për 280 zyrtarë, tashmë dosjet janë hapur”

Emisioni “Java” në RTSH solli mbrëmë në vemendje të publikut një fakt skandaloz.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë përgjatë pesë viteve të fundit rreth 280 kallëzime për ndjekje penale të zyrtarëve të ndryshëm, të mesëm e të lartë, që kanë rezultuar me shkelje dhe abuzime gjatë kontrolleve të ushtruara nga ky institucion.

“Statistikat tregojnë se shumica dërmuese e këtyre kallezimeve ose janë shpërfilluar, ose janë mbyllur, ose janë mbajtur pezull nga prokurorë të korruptuar për t’u bërë presion të denoncuarve të paguajnë”, nenvizuan analistët Preç Zogaj dhe Lorenc Vangjeli.

“Prokuroria e Llallës e bëri rrugë injorimin në këtë formë të kallezimeve nga KLSH”, deklaroi gazetari investigativ, Artan Hoxha.

“Lajmi i mirë është se Prokuroria po kthen vëmendjen nga kallezimet e KLSH-së, që nuk janë investigime apo denocime spontane, por të mbeshtetura në audite profesionistesh që paguhen për këtë detyrë, raportet e të cilëve kalojnë në disa shkallë verifikimi para se të zyrtarizohen si kallezime penale.

Po duhet të shohim a është një reagim stinor që ka lidhje me frymën e krijuar nga reforma në drejtësi, apo jemi përpara një zhvillimi të ri kur institucionet e kontrollit, të policisë dhe drejtësisë bashkëpunojnë ngushtë kundër korrupsionit”, tha Preç Zogaj.

Gazetari Lorenc Vangjeli paralajmeroi ndjekjen çdo javë të fatit të kallezimeve konkrete që ka bërë KLSH në organin e Prokurorisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Llalla pengoi hetimet për 280 zyrtarë, tashmë dosjet janë hapur”
“Llalla pengoi hetimet për 280 zyrtarë, tashmë dosjet janë hapur”
https://1.bp.blogspot.com/-HkLnEiBIhDs/WpIH2vX5NvI/AAAAAAAAChM/I8YrMH4zP_A8TlTYyx3G5ObYQn9IiFGxQCLcBGAs/s640/llalla.png
https://1.bp.blogspot.com/-HkLnEiBIhDs/WpIH2vX5NvI/AAAAAAAAChM/I8YrMH4zP_A8TlTYyx3G5ObYQn9IiFGxQCLcBGAs/s72-c/llalla.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/llalla-pengoi-hetimet-per-280-zyrtare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/llalla-pengoi-hetimet-per-280-zyrtare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy