Makina luksi, paga 1.5 milionë, por merrnin nga shteti dhe… ndihmë ekonomike

Ministria e Shëndetësisë ka përjashtuar nga ndihma ekonomike të gjithë ata që e përfitonin në mënyrë të padrejtë.

Në mbyllje të fazës së parë me sistemin automatik, i cili nxjerr jashtë abuzuesit, zëvendësministrja e Shëndetësisë, Bardhyka Kospiri, theksoi se janë konstatuar raste nga më abuzivet, duke filluar që nga persona me katër makina, apo me pagë 1.5 milionë lekë.

Disa nga rastet më abuzive:

“Qytetari D. A. nga Bashkia Korçë, përfitues i skemës së vjetër, nga verifikimi u konstatua që nuk deklaronte punësimin me një pagë mujore prej 149 mijë lekë në muaj.

Qytetari A. N. nga Bashkia Peshkopi, përfitues i skemës së vjetër nga verifikimi u konstatua që familjari i tij disponon dy automjete.

Qytetari A. P. nga Bashkia Fier, përfitues i skemës së vjetër nga verifikimi u konstatua që nuk deklaronte punësimin e dy familjarëve të vet, secili me një pagë mesatare 60 000 lekë.

Qytetari A. D. banues në Bashkinë Kukës, përfitues i skemës së vjetër pas verifikimeve u konstatua që dispononte 4 automjete.

Qytetari M. S. nga Bashkia Pogradec, përfitues i skemës së vjetër nga verifikimi u konstatua që nuk deklaronte punësimin e vajzës me një pagë mujore prej 58 mijë lekë në muaj.

Qytetari G. S. banues në Bashkinë Kamëz, përfitues i skemës së vjetër pas verifikimit u konstatua se kishte kushte shumë të mira banimi (vilë dy-katëshe, si dhe dy automjete).

Deklarata e plotë e Kospirit:

Jemi në fazën kur ka përfunduar vlerësimi i parë i aplikuesve në skemën e ndihmës ekonomike, e cila po shtrihet ne te gjitha qarqet e vendit. Kjo skemë e re garanton që pagesa e ndihmës ekonomike shkon te familjet më në nevojë.

Për herë të parë kanë patur mundësi aplikimi 18 mijë aplikues të cilët deri dje përjashtoheshin për shkak të kritereve përjashtuese të skemës së vjetër: Nëse ndryshoje vendbanim (nga një zone në tjetrën) nuk e merrje ndihmën ekonomike, sot ky kriter është hequr dhe këto familje po përfshihen ne skemën e re.

Sistemi i ri është transparent. Kjo skemë funksionon përmes regjistrit elektronik, i cili duke qenë i lidhur me të gjitha sistemet online, të tatimeve, zyrës se punësimit, të hipotekave, drejtorisë së transportit, sigurimet shoqërore, etj ELEMINON abuzuesit, të cilët deri dje përfitonin PA TË DREJTË pagesën e ndihmës ekonomike dhe numri rritej artificialisht, duke bërë që fondi të copëtohej në shuma të papërfillshme për familjet që janë vërtet në nevojë.

Për ta konkretizuar, çfarë bën sistemi automatik? Nxjerr jashtë abuzuesit siç janë këto raste me 4 makina apo page 1.5 milion dhe përfitonin ndihmë ekonomike. Dhe janë evidentuar mijëra raste te tilla, të cilët përfitonin ndihme ekonomike në kurriz të atyre që ishin në nevojë dhe sot e përfitojnë ndihmën ekonomike të plotë.

Po ku shkojnë sot fondet e ndihmës ekonomike: Këto fonde sot i përfiton një familje që deri dje merrte një pagese minimale, edhe vetëm 1 mijë lekë, ndërsa sot merr ndihmë të plotë 8 mijë lekë. Pra me skemën e re ka vetëm ndihmë ekonomike të plotë! Pas fazës se parë, ka nisur verifikimi rast pas rasti nga sistemi elektronik dhe po vijohet edhe me verifikim në terren.

Çdo ditë po identifikohen derë më derë të gjithë ato familje që nuk janë kualifikuar në këtë fazë. Dhe sigurisht ka familje në nevojë të cilat nuk arrijnë të plotësojnë kriteret dhe nuk përfitojnë nga skema, por këto familje nuk e humbasin mbështetjen ekonomike.

Nëpërmjet rivlerësimit ato rikthehen si pjesë e skemës duke aplikuar në Bashki. Të gjitha Bashkive u është dhënë një fond prej 6% të fondit të ndihmës ekonomike për këto familje që nuk plotësuan kriteret për t’u futur në sistem.

Ndaj i drejtohemi çdo familje që nuk ka fituar në këtë faze, por që realisht është në nevojë, që të paraqiten menjëherë për aplikim pranë bashkive, të cilat duhet të përdorin fondin e vënë në dispozicion për këto raste, fond i cili tashmë është dyfishuar nga 3 ne 6%./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8008,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Makina luksi, paga 1.5 milionë, por merrnin nga shteti dhe… ndihmë ekonomike
Makina luksi, paga 1.5 milionë, por merrnin nga shteti dhe… ndihmë ekonomike
https://4.bp.blogspot.com/-xmirh8yxM3w/Wof2YyaX4iI/AAAAAAAAS6o/6zNFa4P0vRct2gQccT4bqOfyQ9CaoAVqQCLcBGAs/s640/325267_2-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-xmirh8yxM3w/Wof2YyaX4iI/AAAAAAAAS6o/6zNFa4P0vRct2gQccT4bqOfyQ9CaoAVqQCLcBGAs/s72-c/325267_2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/makina-luksi-paga-15-milione-por_17.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/makina-luksi-paga-15-milione-por_17.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy