Masakrat që turqit i bënë priftërinjve që shërbenin në Shqipëri!

Një sërë gravurash të panjohura më parë janë publikuar para disa kohësh nga Agron Lukaj, studiues i njohur i historisë. Sipas tij, …“Historiografia zyrtare shqiptare, kasta e lartë politike dhe kleri aktual i lartë i katër feve, i paraqesin botës dhe popullit shqiptar vetëm njërën anë të Hënës, me “tolerancë, harmoni, model bashkëjetese” etj. Por, harrojnë se është edhe faqia e padukshme, ku populli dhe kristianët pësuan edhe një genocid alla Mehmet II …”

Këto gravura datojnë në shekujt XVII – XVIII dhe janë një dëshmi e rrallë e asaj periudhe…

Vrasja e Padër Antonio da Sora me 9 maj 1718

Vrasja Padër Paolo da Mantova e Salvatore de Offida në Kelmend, pjesë e Dioqezës së Shkodrës, 14 dhjetor 1644

Vrasja e Padër Ferdinando da Albisola e Padër Giacomo da Sarnano, në Pazarin e Shkodrës, 28 shkurt 1648.

Vrasja e Ipeshkvit Monsinjor Antonio Negri në Pazarin e Shkodrës, 1700./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Masakrat që turqit i bënë priftërinjve që shërbenin në Shqipëri!
Masakrat që turqit i bënë priftërinjve që shërbenin në Shqipëri!
Masakrat që turqit i bënë priftërinjve që shërbenin në Shqipëri!
https://2.bp.blogspot.com/-xZ2Qax6ro_A/WoXJzxq7UBI/AAAAAAAASx8/eYsnAEk1eWIRCR6ganbETo6OfwBpOkOigCLcBGAs/s640/Kopertina-696x348.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-xZ2Qax6ro_A/WoXJzxq7UBI/AAAAAAAASx8/eYsnAEk1eWIRCR6ganbETo6OfwBpOkOigCLcBGAs/s72-c/Kopertina-696x348.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/masakrat-qe-turqit-i-bene-prifterinjve_15.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/masakrat-qe-turqit-i-bene-prifterinjve_15.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy