Me paga minimale, por shqiptarët janë “qejflinj” për veshje. Në garë me…

Edhe pse renditemi ndër shtetet me të ardhura të ulëta për frymë, si dhe me pagën minimale më të ulët në Europë, shpenzojmë po aq sa mesatarja europiane e shteteve të BE-së për veshje dhe këpucë.

Sipas të dhënave të anketës buxhetore, shpenzimet për veshje dhe këpucë zënë 4.8 për qind të totalit të shpenzimeve, vetëm 0.1 pikë përqindje më pak se mesatarja e vendeve të Bashkimit Europian. Një vit më parë, shpenzimet për veshje dhe këpucë ishte sa 4.9% të totalit të shpenzimeve.

Të dhënat janë sipas Anketës së Buxhetit të Familjeve 2016 të INSTAT dhe anketës së familjeve të BE-së, të publikuara nga Eurostat për vitin 2016, të matura të dyja sipas nomenklaturës COICOP. (Classification of Individual Consumption According to Purpose – Klasifikimit të Konsumit Individual sipas Qëllimit).

Por, po sipas të dhënave të Eurostat, shqiptarët renditen të fundit për sa i përket pagës minimale në Europë, me vetëm 180 euro në muaj, duke lënë pas edhe vendet e rajonit si Serbia.

Megjithatë, sipas anketës së buxhetit të familjeve në 2016-n, shqiptarët ulën shpenzimet si për ushqim dhe pije jo alkoolike, dhe për veshje e këpucë, me 0.1 pikë përqindje, por dyfishuan ato për arsim.

Shpenzojmë më shumë se…

Duke krahasuar të dhënat midis vendeve të Bashkimit Europian, shqiptarët shpenzojnë më shumë se 14 shtete anëtare të BE-së. Në 2016-n gjermanët shpenzonte për veshje dhe këpucë, 4.5 për qind të totalit të shpenzimeve, ndërsa belgët shpenzonin 4.3 për qind të totalit për këtë grup mallrash.

Shqiptarët shpenzojnë më shumë edhe se disa nga vendet e Ballkanit. Në Greqi vetëm 3.8 për qind e shpenzimeve shkojnë për rroba dhe këpucë. E renditur e parafundit, shpenzimet për veshje dhe këpucë zinin vetëm 3.3 për qind të totalit të shpenzimeve në Serbi. Gjithashtu edhe Bullgaria renditet ndër vendet ku shpenzimet për veshje dhe këpucë janë shumë më të ulëta se vendet e tjera të Bashkimit Europian. Shpenzimet për veshje dhe këpucë taja zunë 3.2 për qind të shpenzimeve totale.

Vendet që shpenzojnë më shumë

Padyshim italianët si “qejflinj” pas veshjeve, njëkohësisht edhe ndër eksportuesit më të mëdhenj të tyre në të gjithë Europën, renditën ndër vendet e para për sa i përket shpenzimeve për veshje dhe këpucë. Sipas të dhënave të Eurostat rreth 6.3 për qind e shpenzimeve totale shkuan për veshjet dhe këpucët.

Mbi mesataren Europiane shpenzojnë edhe estonezët dhe portugezët. Shpenzimet për veshje dhe këpucë zinin përkatësisht 6.8 dhe 6.5 për qind të totalit të shpenzimeve. (Burimi: Monitor)/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Me paga minimale, por shqiptarët janë “qejflinj” për veshje. Në garë me…
Me paga minimale, por shqiptarët janë “qejflinj” për veshje. Në garë me…
Me paga minimale, por shqiptarët janë “qejflinj” për veshje. Në garë me…
https://4.bp.blogspot.com/-Ez319uSm4GY/WpX-5x51EYI/AAAAAAAACtA/P7CwOo6asyU7kOQURa21vnceY7chVzDhgCLcBGAs/s640/rroba-perdorura.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-Ez319uSm4GY/WpX-5x51EYI/AAAAAAAACtA/P7CwOo6asyU7kOQURa21vnceY7chVzDhgCLcBGAs/s72-c/rroba-perdorura.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/me-paga-minimale-por-shqiptaret-jane_28.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/me-paga-minimale-por-shqiptaret-jane_28.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy