Media prestigjioze britanike: Drogë, mafie dhe vrasje. Zbuloni futbollin shqiptar!

Pjesëmarrja në Euro 2016 ishte pa dyshim suksesi më i madh i futbollit shqiptar, por kjo nuk fsheh faktin që kampionati vendas është i mbushur me interesa mafiozë të udhëhequr nga vetë kupola drejtuese e FSHF.

Këtë e shkruaj disa nga mediat më autoritare në Britaninë e Madhe, përfshi gazeta “The Telegraph” apo agjensia “Reuters”.

“Më maj të vitit 2000, Presidenti i klubit të Tomorit, Adrian Çobo, u ul për të pirë një kafe në një bar jashtë stadiumit “Selman Stërmasi” në Tiranë, pak pasi skuadra e tij mposhti Dinamon në një takim përcaktues për garën e titullit. Në kafe iu bashkua edhe Luan Zylfo, gjyqtari i ndeshjes, kur një person i armatosur i vrau të dy. Fakti që vrasja ndodhi në zemër të kryeqytetit tregon qartë për nivelin e korrupsionit që ka përfshirë futbollin shqiptar. Pasuria e Çobos vinte nga droga, prostitucioni dhe nga lidhjet e qarta me mafian”, përshkruhet në një artikull mbi Shqipërinë, që më pas citon Sulejman Memën.

“Është i kalbur që në palcë. Futbolli është si gjithçka tjetër në Shqipëri, i kalbur. Gjyqtarët janë të gatshëm të pranojnë rryshfet nga kushdo që i ofron ato”, shkruhet më tej.

Nga ana e saj, “The Telegraph” tregon se ishte një kohë kur për të luajtur në kombëtare duhet të paguaje 5 000 mijë euro trajnerit.

Teksa “Reuters”, në më shumë se një rast i referohet skandaleve të trukimit të ndeshjeve në Shqipëri.

Akuza këto që kanë ardhur edhe nga nivelet më të larta të politikës shqiptare. Në 2007-n, në fakt Reuters citonte ish-Kryeministrin Berisha që akuzonte direkt presidentin Duka dhe lojtarët e kombëtares për “një turp të madh kombëtar”, pas dyshimeve të shitjes së ndeshje së humbur 6-1 me Rumaninë.

Ndërkohë, vetëm një ditë më parë, mediat belge hidhnin akuza të reja mbi Federatën Shqiptare të Futbollit.

“Në Shqipëri, çdo javë ka një ndeshje të shitur. Madje, shiten edhe ndeshjes e kombëtares”, akuzon “RTBF”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Media prestigjioze britanike: Drogë, mafie dhe vrasje. Zbuloni futbollin shqiptar!
Media prestigjioze britanike: Drogë, mafie dhe vrasje. Zbuloni futbollin shqiptar!
Media prestigjioze britanike: Drogë, mafie dhe vrasje. Zbuloni futbollin shqiptar!
https://3.bp.blogspot.com/-c9GSIXbFLC8/WnpC912xWQI/AAAAAAAARuk/wRwdLsmRWMowU-SQ-HQ-gZAxees7DW30wCLcBGAs/s640/Media-britanike-Duka.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-c9GSIXbFLC8/WnpC912xWQI/AAAAAAAARuk/wRwdLsmRWMowU-SQ-HQ-gZAxees7DW30wCLcBGAs/s72-c/Media-britanike-Duka.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/media-prestigjioze-britanike-droge_7.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/media-prestigjioze-britanike-droge_7.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy