Mediat e Kosovës: Rama u zemërua me Haradinajn sepse zgjodhi Metën si negociator për kufirin

“…Demarkacioni është një problem i shpikur nga politika e brendshme e Kosovës, që nuk ka asnjë bazë reale dhe që është një padrejtësi ndaj njerëzve të këtij vendi. Por unë kam ndeshur një mur të shurdhër sa herë kam folur për këtë dhe sa herë kam përcjellë këtu atë që kam dëgjuar në takimet me homologë në nivelet më të larta të marrëdhënieve ndërkombëtare”.

Kjo ishte deklarata e bërë dje në Prishtinë nga kryeministri Edi Rama dhe një prej deklaratave më të ashpra që një drejtues i qeverisë shqiptare ka bërë ndaj homologëve kosovarë.

Gazeta kosovare, “Epoka e Re” raporton sot për rolin e negociatorit që presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka luajtur në zgjidhjen e ngërçit të krijuar për kufirin midis Kosovës dhe Malit të Zi, rol që Haradinaj nuk ia pranoi kurrë Ramës, pavarësisht përpjekjeve të këtij të fundit.

Sipas “Epoka e Re”, presidenti Meta ka zhvilluar më 9 shkurt një takim informal në vilën qeveritare në Podgoricë, “Villa Gorica”, me kryeministrin Dushko Markoviç.

“Të premten e shkuar, datë 9 shkurt, presidenti Meta ka qenë në një dreke informale në Podgoricë në ‘Villa Gorica’ me kryeministrin e Malit të Zi dhe ka negociuar formulën përfundimtare për demarkacionin para vizitës së kryeministrit të Malit të Zi në Kosovë. Në dijeni të këtyre negociatave sekrete ka qenë zëvendëskryeministri Limaj dhe kryeministri Haradinaj”, kanë thënë për gazetën burime të mirinformuara.

Mali i Zi pranoi dje rishikimin e marrëveshjes së demarkacionit, duke u tërhequr nga qëndrimi i mëparshëm se për të kjo çështje ishte mbyllur dhe i takonte Prishtinës të zgjidhte ngërçin e brendshëm. Në darkë, Rama sulmoi në mënyrë të drejtpërdrejtë Haradinajn./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7989,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mediat e Kosovës: Rama u zemërua me Haradinajn sepse zgjodhi Metën si negociator për kufirin
Mediat e Kosovës: Rama u zemërua me Haradinajn sepse zgjodhi Metën si negociator për kufirin
Mediat e Kosovës: Rama u zemërua me Haradinajn sepse zgjodhi Metën si negociator për kufirin
https://4.bp.blogspot.com/-lT9vQz2bOmA/WojQkbEDqsI/AAAAAAAACCI/v2DbJFnHOcMUitgEghMN5RapREmLKvD2gCLcBGAs/s640/haradinaj-2-640x427.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-lT9vQz2bOmA/WojQkbEDqsI/AAAAAAAACCI/v2DbJFnHOcMUitgEghMN5RapREmLKvD2gCLcBGAs/s72-c/haradinaj-2-640x427.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mediat-e-kosoves-rama-u-zemerua-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mediat-e-kosoves-rama-u-zemerua-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy