Mediat kroate: Hebrenjtë e Amerikës krijuan shtetin e Kosovës

Media kroate kanë shkruar për pavarësinë e Kosovës, duke zbuluar një fakt interesant se si Kosova u pavarësua nga Serbia, dhe ndikimi i lobit hebre në Amerikë dhe roli i Xhafer Devës gjatë LDB.

“Ne nuk i harrojmë kurrë miqtë tanë dhe vlerësojmë ndjenjën e njerëzimit, të qytetërimit dhe kurajën që treguat ju gjatë kohës sonë më të zymtë. Ndaj dhe është kënaqësi e veçantë për mua, që sot të zgjerojmë marrëdhëniet në shumë fusha konkrete, të cilat mbulojnë një spektër shumë të gjerë.

Gjithashtu do të firmosim disa marrëveshje për të përforcuar dhe pasqyruar miqësinë tonë dhe, me këtë frymë miqësie unë, Kryeministër Rama, Ju uroj mirëseardhjen në Jerusalem”, kishte thënë kryeministri izrealit Netanyahu në takim më Edi Ramën.

Ndikimi i hebrenjve në Amerikë

Një fakt është i sigurtë se hebrenjtë zotërojnë Amerikën. Pa shkuar në një analizë më të thellë, me siguri mund të pajtohemi se ata kanë jashtëzakonisht ndikim dhe janë një faktor shumë i rëndësishëm i përfshirë në formësimin e politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara. Lobi hebraik sigurisht ndihmoi për të realizuar projektin e Kosovës si republikë dhe kjo u konfirmua nga shqiptarët të cilët janë më të informuar për këtë temë.

Kosova dhe Shqipëria u ndanë në zona midis gjermanëve dhe italianëve. Xhafer Deva ishte një bashkëpunëtor i nazistëve, dhe gjoja agjent i Abwehr (Shërbimi Sekret Ushtarak i Gjermanisë). Tani, pavarësisht nga statusi i tij i lartë, vetë Xhaferi nuk i dorëzonte hebrenjtë nazistëve.

Janë botuar libra të shumtë me një numër të madh dokumentesh dhe dëshmish për shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri. Një nga më të rëndësishme janë “Rescue in Albania” Harvey Sarner dhe “Besa: Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë në Luftën e Dytë Botërore” nga Norman H. Gershman

H ebrenjtë i kanë falënderuar shqiptarët duke mos harruar kurrë atë çfarë bën për shpëtimin e tyre./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mediat kroate: Hebrenjtë e Amerikës krijuan shtetin e Kosovës
Mediat kroate: Hebrenjtë e Amerikës krijuan shtetin e Kosovës
Mediat kroate: Hebrenjtë e Amerikës krijuan shtetin e Kosovës
https://3.bp.blogspot.com/-OHMkGkFE6VU/WogqlBWigPI/AAAAAAAAS7Q/rmnXr2DTRA0Zkgh-tLUAxzJ03ZuVBPDMwCLcBGAs/s640/ks.png
https://3.bp.blogspot.com/-OHMkGkFE6VU/WogqlBWigPI/AAAAAAAAS7Q/rmnXr2DTRA0Zkgh-tLUAxzJ03ZuVBPDMwCLcBGAs/s72-c/ks.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mediat-kroate-hebrenjte-e-amerikes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mediat-kroate-hebrenjte-e-amerikes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy