Mesazhi i fortë i Donald Lu: Ja nga çfarë kanë frikë politikanët e majtë dhe të djathtë

Ambasadori amerikan Donald Lu deklaron se politika shqiptare dështoi sërish duke mos miratuar listën për anëtarët e KLGj-së dhe KLP-së.

Megjithatë ai thekson se shqiptarët duhet të përqëndrohen në lajmin e mirë se “Kushtetuta e kishte parashikuar këtë gjë dhe sot i përzgjodhi anëtarët në mënyrë rastësore”.

Në një reagim në Facebook, ambasadori Lu thotë se politikanët, si nga e majta ashtu edhe nga e djathta kanë frikë nga reforma në drejtësi.

“Mos u përqendroni në lajmin e keq se politikanet dështuan sërish të bashkëpunojnë në përzgjedhjen e anëtarëve të KLGJ dhe KLP. Përqendrohuni në lajmin e mirë se Kushtetuta e kishte parashikuar këtë gjë dhe sot i përzgjodhi anëtarët në mënyrë rastësore. Unë kam më shumë besim në një përzgjedhje të rastit sesa ne përzgjedhjen nga politikanët. Reforma në drejtësi ka hedhur në hap përpara”, thotë Lu.

Reagimi i Lu erdhi pasi Kuvendi miratoi listën finale për Këshillin e Lartë të Gjyqësorit dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Votimi për KLGJ-në mori 72 vota pro, një kundër dhe një abstenim.

Ndërsa votimi për KLP-në mori 71 vota, dy kundër dhe një abstenim.

Ky ishte raundi i tretë dhe i fundit për përzgjedhjen e anëtarëve jo gjyqtarë dhe jo prokurorë për në KLP dhe KLGJ.

Opozita kundërshtoi listën e kandidatëve për të dy këshillat, duke sjellë në vëmendje qëndrimet e mbajtura për secilin prej tyre nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit.

Lista e anëtarëve të KLGJ e KLP


Këshilli i Lartë Gjyqësor

Fatmira Luli

Alban Toro

Maksim Qoku

Erion Muharremaj

Naurela Llagami

Këshilli i Lartë i Prokurorisë

Tartar Bazaj

Nurihan Seiti(Metaj)

Gent Ibrahimi

Sandër Beci

Alfred Balla

a.s/dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mesazhi i fortë i Donald Lu: Ja nga çfarë kanë frikë politikanët e majtë dhe të djathtë
Mesazhi i fortë i Donald Lu: Ja nga çfarë kanë frikë politikanët e majtë dhe të djathtë
Mesazhi i fortë i Donald Lu: Ja nga çfarë kanë frikë politikanët e majtë dhe të djathtë
https://4.bp.blogspot.com/-8bRBo93gPI8/Wn2kkAAM0bI/AAAAAAAASFY/VrQHafSB5XU83j2DXEdZnXGi99aLKpemACLcBGAs/s640/donald-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-8bRBo93gPI8/Wn2kkAAM0bI/AAAAAAAASFY/VrQHafSB5XU83j2DXEdZnXGi99aLKpemACLcBGAs/s72-c/donald-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mesazhi-i-forte-i-donald-lu-ja-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/mesazhi-i-forte-i-donald-lu-ja-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy