Meta: Produktet ‘Made in Albania” duhet të shohin tregun rajonal dhe atë europian

Kreu i Shtetit, Ilir Meta u shpreh se produktet “Made in Albania”, duhet të zhvillohen si marka në tregun rajonal dhe më gjerë. Gjatë evenimentit “Gjergj Kastriot Skënderbeu në ekonominë shqiptare”, Meta u shpreh se Shqipëria është në prag të stacionit te radhës në rrugëtimin e saj të mundimshëm drejt Bashkimit Evropian.

“Dimensioni historik i Gjergj Kastriot Skënderbeut, rol kyç në identitetit dhe vlerave evropiane. Shqipëria në prag të stacionit te radhës në rrugëtimin e saj të mundimshëm drejt Bashkimit Evropian. Në planin ekonomik, negociatat me BE-në do të jenë sfiduese sepse do të shërbejnë si një test disipline tregu dhe konkurrence për biznesin dhe produktet shqiptare. Ne duhet të fokusohemi në avantazhet tona krahasuese për nxitjen e prodhimit vendas dhe eksportit të produkteve “Made In Albania”, përmes një marketingu të zgjuar dhe efikas mund të “internacionalizohen” si marka në tregun rajonal dhe botëror.

Sipas tij për të përmbushur këtë ambicie duhet konsesus mbarëkombëtar, politik në përzgjedhjen e modelit të duhur të zhvillimit ekonomik .

“Identitetet kombëtare si simbolikë ekonomike mund të bashkëjetojnë në realitetin e tregut global. Fuqia e globalizimit po krijon “perandoritë ekonomike” përmes ideve inovatore të biznesit të inspiruar nga “heronjtë modernë” të tregut global”, tha Meta./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Meta: Produktet ‘Made in Albania” duhet të shohin tregun rajonal dhe atë europian
Meta: Produktet ‘Made in Albania” duhet të shohin tregun rajonal dhe atë europian
https://3.bp.blogspot.com/-fWl9SvB6E7A/Wotil6OSbJI/AAAAAAAACM0/sVKqG6rN2sA0iGDyNyQBWxiR7K-oC0QMACLcBGAs/s640/meta-president.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-fWl9SvB6E7A/Wotil6OSbJI/AAAAAAAACM0/sVKqG6rN2sA0iGDyNyQBWxiR7K-oC0QMACLcBGAs/s72-c/meta-president.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/meta-produktet-made-in-albania-duhet-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/02/meta-produktet-made-in-albania-duhet-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy